Roboti ovládají Bon Jovi nebo naopak? (17.4.2010)

Turné k desce The Circle je v plném proudu. Po přiblížení atmosféry amerického koncertu ve Wichitě, kterou nám nastínila Evka v minulém článku, vám tentokráte v dnešním článku přiblížím technickou novinku, kterou si skupina společně s firmou ABB na toto turné připravila. Samotná patentovaná technologie RoboScreen™ umožňuje jedinečný koncertní zážitek. Roboti se v rámci choreografie pohybují do rytmu hudby.

Koncerty skupiny Bon Jovi byly vždycky fantastický zážitek na pohled i na poslech. Turné “The Circle Tour”, které začalo 19. února v Key aréně v Seattlu, povzneslo produkční nápaditost kapely na novou úroveň. Primární složkou vizuálně úchvatné podívané je pět průmyslových robotů ABB. Jsou umístěné v zadní části pódia a každý má k dělenému ramenu upevněný LED video panel o rozměrech 2 x 3 metry. Roboty a obrazovky jsou nedílnou součástí koncertní produkce. Pohybují se do rytmu hudby a zároveň v reálném čase zobrazují obrazový záznam koncertu a digitální animace. V různých intervalech se pět robotických ramen přemístí do formace, v níž se z jednotlivých LED panelů vytvoří jediná obrazovka. Roboty budou doprovázet téměř dvouleté turné, které v současnosti obnáší přibližně 60 koncertů v Severní Americe a Evropě, přičemž data dalších koncertů budou určena později. Jedná se o nejdelší turné skupiny od konce 80. let.

Tvůrčí koncept, v jehož rámci se roboti dostávají na koncertní pódium, je patentovaná technologie RoboScreen. Vyvinul ji vynálezce Andy Flessas, zakladatel a prezident společnosti Robotic Arts z Las Vegas v Nevadě. Flessas začal s roboty pracovat v polovině 90. letech a v roce 2006 dosáhl elitního postavení, když absolvoval certifikační program v oboru programování, návrhu a provozu robotů ve vzdělávacím zařízení ABB v Auburn Hills v americkém státě Michigan. Postupně rozvinul myšlenku upevnění grafického displeje na robotické rameno s cílem dosáhnout kontrolovaného pohybu vizuálního média a vytvořit tím jedinečný divácký zážitek.

Mozek, který umožňuje přesnou choreografii robotů na hudbu a produkci na pódium, tvoří Robot Animator™, program umožňující prostorovou počítačovou animaci. Software, který vyvinul sám Flessas, představuje zvláštní rozhraní pro animaci pohybu robotů ABB, jako by to byly postavy na pódiu. Jakmile je definován požadovaný pohyb, Robot Animator pošle data přímo do ovladače robota ABB a robot pohyby zopakuje na pódiu.

„Dokázali jsme roboty ABB přenést z továrny na scénu a proměnit je v rockové hvězdy. Podařilo se to hlavně díky výkonu ovladače ABB IRC5 a jeho schopnosti provést přesné pohyby určené programem Robot Animator,“ vysvětluje Flessas. „Z programování, které provádíme pro turné The Circle Tour by mohly vyplynout zcela nové postupy pro budoucí použití v pokročilých výrobních aplikacích. Tato zábavní aplikace by mohla být průlomová.“

„Když byla myšlenka displejů RoboScreen představena Jonu Bon Jovimu a ředitelům turné, ihned je zaujala jedinečnost konceptu a fyzická přítomnost robota IRB 7600 na scéně. Byli zcela přesvědčení v momentě, kdy spatřili, jakou půvabnou a elegantní choreografii je možné udělat. Také se dozvěděli o nesmírném množství instalací a podpůrné síti, kterou ABB po celém světě má.“

„Andy Flessas je skutečný vizionář a my jsme nadšení jedinečnou aplikací, kterou vyvinul pro roboty ABB,“ uvedl Joe Campbell, viceprezident prodeje a marketingu divize robotiky ABB pro Severní Ameriku. „Tato spolupráce se společností Robotic Arts a skupinou Bon Jovi je nepochybně jednou z neúžasnějších aplikací, jakými jsme se zabývali.“

Každému z robotů IRB 7600 je svěřen na zakázku navržený LED panel, který váží 350 kg a sestává z 24 jednotlivých menších panelů uspořádaných do čtyř řad po šesti sloupcích. I-MAG nebo neboli záznam pro zvětšený obraz, přibližně 85 % toho, co se během koncertu zobrazí na obrazovkách, dodává množství kamer umístěných v koncertním sále. Animace, které zaplňují zbytek času, jsou kombinací předem naprogramované 3D grafiky a plně renderovaných, počítačových reakcí v reálném čase na rytmus hudby.

„Účast průmyslových robotů na významném koncertním turné je zcela nová věc,“ uvádí Flessas. „Dodávají představení silný prvek podívané a pomáhají vytvořit celkový divácký zážitek, který ke značce Bon Jovi patří.“

Návrh a integraci systému, který umožňuje začlenění pěti obrazovek RoboScreen do platformy turné, provedla Tait Towers, světoznámá produkční společnost se sídlem v Lititz ve státě Pennsylvania.

Turné Circle Tour je druhá významná zábavní produkce, které se v rámci jednoho roku účastnili roboty ABB. V roce 2009 se řada robotů ABB rozsáhle objevila ve vrcholné scéně filmu „Terminator Salvation“ s Christianem Balem.

David Vostrý