Greatest Hits: The Ultimate Video Collection (16.1.2011)

To, že na podzim 2010 vyšlo nové kompilační album největších hitů nazvané Greatest Hits, zaregistroval jistě každý čtenář tohoto webu a fanoušek této rockové partičky z New Jersey. Album Greatest Hits vyšlo ve dvojím provedení a to v obyčejné jedno-diskové edici, a pak ve speciální dvou-diskové edici s prozaickým názvem The Ultimate Collection.

Nové desce se ale tento článek věnovat nebude, byla mu vyhrazena recenze na sklonku předešlého roku. Vedle kompilačního CD dorazil na pulty obchodů a internetových prodejen, také DVD titul nazvaný Greatest Hits – The Ultimate Video Collection.

Z titulu je patrné, že v tomto případě se bude jednat o sbírku těch nejlepších videí. Je tomu opravdu tak, že je toto to nejlepší „video“, co můžete od Bon Jovi koupit? To se dozvíte ke konci tohoto povídání.

Titul vzbuzuje opravdu velké očekávání. Hlavně pro čtenáře rockového časopisu HardRocker z prosincového čísla roku 2009. V něm totiž Tico Torres redaktorovi prozrazoval, cituji: „Plánovaná kompilace teď možná vyjde v příštím roce (rozuměj 2010) a v rámci ní bychom rádi konečně oficiálně vydali všechny videoklipy, které jsme do dnešního dne udělali. Hodně lidí nám o to říkalo, a i když si několik lidí v kapele stěžuje na to, že tak novým fanouškům BON JOVI odhalíme, jak šíleně jsme vypadali v osmdesátých letech, osobně si myslím, že to pro lidi bude absolutně zajímavé.

Nyní se jistě každý zaradoval, že konečně máme tento titul k dispozici. Musím říct - bohužel ani náhodou. Co tedy na DVD nalezneme? Pro skalního fanouška, který má veškeré videonahrávky skupiny Bon Jovi, téměř nic. Disk obsahuje dvě části a to 17 videoklipů a těch samých 17 písní ve formě záznamů z koncertů. To by nemuselo být až tak špatné, ale jedná se stejné záznamy, které již jednou na DVD či VHS vyšly.

Posuďte níže sami:

2000 Crush Tour
I'll Be There For You

2004 Live From London 95
You Give Love A Bad Name, Bad Medicine, Keep The Faith

2004 This Left Feels Right Live
Born To Be My Baby, Lay Your Hands On Me, Bed Of Roses

2007 Lost Highway: The Concert
Wanted Dead Or Alive (Stripped), Who Says You Can't Go Home

2009 Live At Madison Square Garden
Livin' On A Prayer, In These Arms, It's My Life, Always, Have A Nice Day, Blaze Of Glory

Novinky na tomto DVD
We Weren't Born To Follow (half-playback ze střechy londýnské arény), What Do You Got? (živě z Peru)


Videoklipy na tom nejsou o moc lépe:

1987 Slippery When Wet (VHS, DVD, DualDisc)
Livin' On A Prayer, You Give Love A Bad Name, Wanted Dead Or Alive

1989 New Jersey The Videos (VHS)
Bad Medicine, Born To Be My Baby, I'll Be There For You, Lay Your Hands On Me

1994 Keep The Faith The Videos (VHS)
Keep The Faith, Bed Of Roses, In These Arms

1994 Crossroad The Videos (VHS)
Always, Blaze Of Glory

2000 The Crush Tour (DVD)
It's My Life

2005 Have A Nice Day (DualDisc)
Have A Nice Day

Novinky na tomto DVD
Who Says You Can't Go Home, We Weren't Born To Follow, What Do You Got?

Nutno ještě zmínit, že některé "novinky" byly i videobonusem u některých singlů, takže úplnou novinkou to být nemusí. Takže vyplatí se to? Pro fanoušky, kteří nemají vše nebo pro ty, co chtějí poznat jejich video tvorbu, tak určitě. Horší je to pro ty, kteří už mají skoro vše. Tací toho nového moc nenajdou.

Lepší alternativou pro videoklipy zůstává 100% diskografie kapely tady na webu, kde naleznete všechny videoklipy, bez vynechání jediného. Z mého pohledu je tento disk největším zklamáním, které si pro mě Bon Jovi v poslední době připravili, což rozhodně neznamená, že nemůžou být fanoušci z DVD nadšeni. Můžou, ale já nejsem.

Kdo je na tom podobně s názorem jako já, jistě ho potěší zpráva, že se zatím neveřejně uvažuje o vydání záznamu koncertu z New Meadowlands Stadium v New Jersey z května 2010. Možná už na konci března 2011. Sestřih koncertů z tohoto místa uchvátil všechny fanoušky po celém světě, kteří v rámci speciální akce mohli tento záznam vidět v kinech ke konci roku 2010, včetně České a Slovenské republiky. Špičkový obraz a prostorový zvuk dokázal úplně neskutečně podat atmosféru koncertu a všechny pohltit a nadneseně - vtáhnout na stadion.

Záznam koncertu rovněž byl v nedávné době vysílán v americké kabelové TV (EpixHD) ve vysokém rozlišení se stejným prostorovým zvukem. Samotný koncert byl zkrácen o 2 písně, jinak byl identický s tím, co bylo v kině. Pokud toto vyjde na Blu-ray a DVD, vynahradí to všechna špatná či průměrná DVD Bon Jovi. Zatím se ale budeme muset spokojit s tímto DVD Greatest Hits – The Ultimate Video Collection.

David Vostrý