What About Now

  • datum vydání: 8. 3. 2013

  • Label: Island Def Jam – Universal

  • producenti: John Shanks; Jon Bon Jovi; Richie Sambora

  • nahrávací studia: není známo

  • certifikace: 1x platinové, 4x zlaté

  • nejvyšší umístění: 7x no. 1

  • prodejnost: 1 500 000

  1. Because We Can

  2. I'm With You

  3. What About Now

  4. Pictures Of You

  5. Amen

  6. That's What The Water Made Me

  7. What's Left Of Me

  8. Army Of One

  9. Thick As Thieves

  10. Beautiful World

  11. Room At The End Of The World

  12. The Fighter

Bonusy:

13. With These Two Hands

  • Deluxe a iTunes edice

14. Into The Echo

  • japonská a US Deluxe edice

15. / 14. Not Running Anymore

  • sólo skladba Jona Bon Joviho; Deluxe a iTunes edice

16. / 15. Old Habits Die Hard

  • sólo skladba Jona Bon Joviho; Deluxe a iTunes edice

17. / 16. Every Road Leads Home To You (Richie Sambora on lead vocals)

  • sólo skladba Richieho Sambory; Deluxe a iTunes edice

B-sides:

skladby vydané jako bonusy na singlech
  1. Because We Can (instrumental)

  • singl Because We Can

Skladby z tohoto období:

speciální nebo uniklé (demo)nahrávky, známé tituly skladeb
  1. We All Fall Down

  • v roce 2015 vyšla na albu Burning Bridges
  1. Life Is Beautiful

  • v roce 2015 vyšla na albu Burning Bridges
  1. Shine

  • pravděpodobně se jedná o skladbu, která v roce 2020 vyšla na albu 2020
  1. Burn With Me

  • později ji nahrála Juliet Simms
  1. Times Like These

  2. State Of Our Union

  3. I'm Giving Me To You

Zajímavosti o albu:

  • Album vycházelo po světě v různých dnech: 8. 3. 2013 mezinárodně, 12. 3. 2013 USA a 13. 3. 2013 Japonsko.

  • Pilotním singlem byla skladba Because We Can, kterou následovala What About Now.

  • Album Bounce se takto umístilo po světě: no. 1 v USA a i americkém žebříčku rockových alb, Austrálii, Rakousku, Kanadě, Španělsku a Švédsku a dále 2. místo v Nizozemí, Německu, Japonsku, Norsku, Portugalsku, Skotsku, Velké Británii a mezi digitálním alby v USA. Třetí příčka ve Finsku, Irsku a Švýcarsku, čtvrtá v Maďarsku a pátá v Itálii.

  • Album získalo tato ocenění: platinové v Rakousku a zlaté v Austrálii, Kanadě, Německu a Velké Británii.

  • Po náročném cyklu alba The Circle, turné k němu a následně ještě Greatest Hits a dalším turné měla kapela interní dohodu, že si dají dva roky pauzu. To Jon porušil již v řijnu 2011, kdy Desmond Child (americký muzikant, textař a producent) prozdradil v rádiovém rozhovoru, že spolupracuje na novém albu pro Jona. Ten vystoupil z kraje roku 2012 v pořadu stanice CBS "Person to Person", kde nechával nakouknout do svého soukromí. V závěru videa jsme mohli vidět, že ve svém nahrávacím studiu zkoušel novou pís, kterou nebylo nic jiného, než titulní song What About Now.

  • Nahrávání alba probíhalo trochu jinak, než bývalo zvykem. Většinu práce udělali Jon a producent John Shanks, který hraje na albu také na kytary. Richie Sambora byl zaměstnán prací na svém sólovém albu a i tak to musel zkrátit. Je známa informace, že Tico odmítl přiletěl nahrávat novou hudbu, protože Jon kapele slíbil delší volno. Proto byl použit počítač (drum machine) a Tico své party pak přehrával, obdobně jako to měli David a Hugh. Richieho na albu také nakonec slyšíme, jeho charakteristická kytara jde poznat ze sól a některých melodií.

  • Údajnou motivací začít s dalším albem dříve měl pro Jona být nákup fotbalového klubu Buffalo Bills. Jon si chtěl splnit dávný sen být majitelem klubu amerického fotbalu. Údajně měl mít snahu být co nejdříve na turné, protože kapela zažívala mimořádně úspěšné období. Pokud by to byla pravda, tak takové rozhodnutí napáchalo více škody než užitku a nakonec plán ani nevyšel a jiný kupec nakonec Jona přeplatil.

  • Dne 28. 8. 2012 se uskutečnilo setkání fanoušků v rámci fanclubu JBJ v San Franciscu, kde proběhl i akustický minikoncert, na kterém zazněly nové písně. A to jak písně pro soundtrack Stand Up Guys, tedy Not Running Anymore a Old Habits Die Hard, tak i song The Fighter z chystaného alba. Obě první dvě zmiňované skladby byly nahrány bez kapely Bon Jovi sólově a nebyly plánovány na album What About Now. Nakonec se na něm objevily a to na deluxe edici jako bonusy společně s Richieho skladbou Every Road Leads Home To You z jeho sólo alba Aftermath Of The Lowdown.

  • Zajímavý je obal desky. Autorem je Liu Bolin, který se specializuje na tento druh umění, kdy maskuje lidi tak, aby splynuli s pozadím. Na první pohled to není patrné, ale grafika plná témat, jichž se album dotýká, skrývá všechny čtyři členy kapely.

  • Turné bylo nazváno po prvním singlu Because We Can Tour a bylo naplánováno v podobných kolejích jako ta předchozí. Již od začátku ale bylo zřejmé, ž je poněku prokleté. První koncert v Mohegan Sun 9. 2. 2013 musel být odložen kvůli sněžné bouři na říjen. Jelikož ale mnoho fanoušků na koncert již přicestovalo, tak pro ně kapela zahrála free koncert. Atmosféra byla uvolněná a Jon si dokonce hit Who Says You Can't Go Home zazpíval s dívkou z publika, což autorka videa komentuje výstižným "lucky bitch".

  • Největší pohromou byl nečekaný ochod Richieho Sambory z kapely po první části turné. Téma, které bude navždy ožehavé. Faktem je, že se Richie 2. 4. 2013 neobjevil na koncertě v Calgary. To, jak dlouho před koncertem a od koho se to kapela dozvěděla se i v Jonových výpovědích mění. Na webu kapely byla pouze strohá informace, že z osobních důvodů se Richie nebude účastnit zbytku amerického turné. Po zkušenosti s jeho problémy s alkohokem u minulých let panoval názor, že opět musel nastoupit do léčebny. Indicie, že to bude tentokrát jinak byly už jen to, jak dobře a zdravě vypadal a také to, že to byl prívě on, kdo prvních koncertů táhl svou energií, přičemž si fanoušci všímali, že naopak Jon není tím frotmanem jako před dvěma lety a stojí přilepený k mikrofonu. Další indicií byl přístup Jona a zbytku kapely k Richieho absenci. Během pobytu v léčebně v roce 2011 ho na každém koncertě zdravili apod., nyní k ničemu takovému nedocházelo. Existovaly fámy, že by se měl Richie vrátit na evropské turné a dokonce to bylo nějakým Richieho vyjádřením podpořeno. Jestli se nakonec rozhodl se nevrátit a nebo kvůli neprofesionálnímu odchodu v dubnu mu to nebylo umožněno, zůstane dále záhadou. Jedním z důvodů jeho konce mělo být i porušení slibu, že bude na koncertech moct hrát jednu skladbu ze svého alba, což se nakonec nestalo. Vše jsou jen dohady a úplnou pravdu se možná nikdy nedozvíme. Richie svůj odchod zdůvodňuje opravdu osobními rodinnými problémy, kdy potřeboval zůstat se svou dcerou Avou. Tu má s herečkou Heather Locklear, která si procházela težkým obdobím závislosti na alkoholu a trestních oznámení za řízení pod vlivem. Ava po letech zmínila, že trpí několika psychickými problémy, jako například úzkostmi. Je tedy dobře možné, že náročný harmonogram obřích turné Richiemu nevyhovoval, protože byl málo doma. 17. 3. 2013 v Lubbocku tedy zatím zůstává jeho posledním koncertem a tato I'll Be There For You poslední písní, kterou zpíval jako člen kapely, pokud nepočítáme speciální show při ceremonii přijetí do Rock & Rollové Síně Slávy. Video ukazuje dobrou náladu a vřelé vztahy mezi ním a Jonem a také to v jaké skvělé formě byl. Následující období bohužel neprospělo ani jemu, ani kapele. Sám se možná na čas vrátil k alkoholu a nějakou dobu trvalo, než se jeho život srovnal. Alespoň mohl být s dcerou v době jejího nejdůležitějšího dospívání. Jon a kapela to odnesli ještě více, protože museli táhnout zbytek turné na svých bedrech. Fanouškům bylo nabídnuto vrácení peněz a jako záskok byl opět povolán Phil X. Byť se první koncert odehrával v jeho domácí Kanadě, tak ho ještě nestihl. Fanoušci měli tu raritní a bohužel smutnou příležitost zažít koncert, kde si kytarové party rozdělil záložní kytarista Bobby Bandiera s Jonem. Na dalším koncertě již byl Phil X a kvalita šla opět vzhůru.

  • Na Jonovi se ztráta parťáka podepsala prý i psychicky, což se mohlo projevit v jeho hlase. Že má problémy s hlasem, kterí dříve nemíval, bylo zřejmé od začátku turném rapidně se začaly ale zhoršovat po evropské části a nejvíce se projevily v závěru turné v Austrálii, kde tour po letní Evropě, Jižní Americe v září, návratu do Severní Ameriky a Japonsku v prosinci končilo. Počítadlo se zastavilo na čísle 102 koncertů za 11 měsíců. I z tohoto se Jon do budoucna poučil a na takhle velké turné už kapela poté nevyrazila.

  • Další nešťastnou událostí byly Ticovy zdravotní problémy. Kvůli operaci slepého střeva musely být některé koncerty v Jižní Americe přeloženy. A kvůli náhlé operaci žlučníku pak i koncert v argentinské Cordobě zrušen a narychlo povolán bubeník The Kings Of Suburbia Rich Scannella, který s kapelou odehrál všech pět koncertů v Jižní Americe a další tři doma v USA. Jon zpětně popisoval ten zoufalý pocit, kdy při závěrečné děkovačce stáli na podiu s Davidem pouze oni dva jakožto členové kapely. Odkazoval na to, že po třiceti letech zase hraje v coverbandu.

  • Kapela v rámci Because We Can Tour odehrála celkem 102 koncertů, z nichž tyto stojí za zmínku:

    • 9. 3. 2013 v Clevelandu který byl živě streamován na internetu.

    • 3. 4. 2013 první koncert Phila X s kapelou po dvou letech, kterému předcházel soundcheck, kde zbytek kapely s Philem nacvičuje nové skladby.

    • 22. 6. 2013 proběhl skvělý koncert v Kolíně. Obdivuhodné bylo, jak se Phil X rychle učil raritní skladby, které kapela většinou v Evropě hraje.

    • 24. 6. 2013 byl sváteční den nejen pro všechny Honzy, ale především fanoušky Bon Jovi v České republice. Po dvaceti letech k nám kapela zamířila na svůj teprve druhý koncert, který se odehrál v pražském Edenu. Jako o dvacet let dříve, vydatně pršelo, což ale kapelu ani Jona neotrávilo, ale právě naopak! Zahráli jeden z nejlepších koncertů turné a v případvku došlo i na raritní skladby jako I'm With You, Love's The Only Rule nebo This Ain't A Love Song.

    • 29. 6. 2013 koncert v Miláně, kde si fanoušci pro kapelu připravili překvapení na skladbu Because We Can, že to Jona přimělo píseň zastavit. Fanoušci pomocí barevných papírů, které drželi nad hlavou vytvořili nápis Bon Jovi a americkou vlajku. Kapela na oplátku zahrála opravdu dlouhý přídavek plný raritních skladeb.

    • 22. 7. 2013 proběhl koncert, který dělí fanoušky na nadšené a zklamané. Jednalo se totiž o koncert, kterého se účastila i Jonova sóloá kapela The Kings Of Suburbia, a tak skoro polovina koncertu jsou cover verze. Nebylo to dopředu tak inzerováno a mnoho fanoušků odcházelo nespokojeno, protože chtělo vidět klasickou Bon Jovi show, na kterou si kupovali lístky. Pro milovníky raritních zážitků to byl ale ráj. Jaké muselo být překvapení, když koncert začal a vokálů se místo Jona ujal Bobby Bandiera. Došlo i na cover Under Pressure od britských Queen.

    • 25. 7. 2013 další streamovaný koncert koncert, tentokrát z domácího MetLife Stadium v New Jersey!

    • 20. 9. 2013 se konal koncert Rock In Rio, na kterém z původní kapely zbyli pouze Jon a David.

    • 11. 12. 2013 a na dalších koncertech v Austrálii kapela dotáhla medley v písni I'll Sleep When I' Dead k dokonalosti. Dostalo se skoro na každého člena kapely, který si mohl vybrat cover, který se bude hrát. Došlo tak i na Hugha, který zpíval Dancing In The Streets nebo Phila, který k obrovské radosti ístních fanoušků vystřihl pecku You Shook Me All Night Long od místních AC/DC.

    • 15. 12. 2013 speciální koncert v Sydney, kdy Jon totálně překopal strukturu setlistu a došlo i na nějaké netradiční písně. Mimo jiné na vánoční skladbu Johna Lennona Merry Christmas (War Is Over), kde sbory zpívaly ženy z "road crew" kapely, které se o ní v zákulisí celé turné starají.

  • Pódium pro venkovní koncerty Because We Can Tour bylo asi nejzajímavějším, které kapela kdy měla a předčilo i Empire State Bulding z turné One Wild Night. Stylizováno totiž bylo do přední masky automobilu 1959 Buick Electra, který Jon pokřtil jménem Sofia podle místa, kde jej poprvé použili. Tradice, kterou američtí teenageří dělají, když dostanou svoje první auto.

  • ZDE je přehled všech částí a koncertů turné včetně známých setlistů.

  • Předskokany na turné byli různé místní kapely.

  • Skladby z tohoto období:

    • Tématicky a i hudebně do tohoto období dvě skladby, které se o dva později objevily na albu Burning Bridges, nicméně faktické důkazy neexistují.

    • Podobné to je se skladbu Shine, o jejíž existenci víme, že byla napsána v tomto období. Není již úplně jisté, že píseň stejného jména, která se stala bonusem na albu 2020 je ta stejná, mohlo by jít i jen o shodu jmen. Její podobnost s Thick As Thieves nebo Room At The End Of The World ale napovídá, že to mohl být důvod, proč byla ponechána na později.

    • Burn With Me je demo, které Bon Jovi napsali a nahráli v období alba What About Now, které pozděli nazpívala zpěvačka Juliet Simms.