Recenze Lost Highway (3.6.2007)

Po necelých dvou letech, které uběhly od poslední desky Have A Nice Day rockové partičky Bon Jovi z New Jersey, tu máme zbrusu novou nahrávku, jenž získala pojmenování Lost Highway. Tato deska, která se na pulty kamenných a virtuálních obchodů dostane právě za několik dní (11.6.2007), je očekávána všemi skalními fanoušky Bon Jovi. A nejen jimi, ale i všemi milovníky kvalitního melodického rocku, k nimž se díky singlu Who Says You Can´t Go Home z poslední řadové desky Have A Nice Day přidali i fanoušci „amerického country“.

Díky zmíněnému singlu Who Says You Can´t Go Home (duetu se zpěvačkou Jennifer Nettles z country skupiny Sugarland)získala skupina v únoru tohoto roku ocenění Grammy a o to víc je tato nová deska všemi velmi očekávána. Jak deska dopadla se můžete dozvědět v této exkluzivní recenzi, v které Vás vítám.

Již ke konci loňského roku frontman skupiny Jon Bon Jovi prozradil, že nová deska by se mohla nést na vlně country, což vystrašilo spoustu skalních fanoušků. V pozdější době Jon upřesnil, že country desku skupina netočí, že to bude rocková deska s vlivem Nashvillu, kde se deska natáčela. Na produkci se rovným dílem podílel John Shanks (produkoval již album Have A Nice Day) a Dann Huff, který je rodákem právě z Nashvillu (produkoval například desku Keitha Urbana, Rascala Flattse).

Album otvírá titulní píseň alba LOST HIGHWAY. Tato píseň byla použita o nějaký čas před uvedením desky ve filmu Divočáci (Wild Hogs). Jedná se o středně rychlou píseň s mírným „nashvillovským“ vlivem, ale skladba si stále ponechává rockové kořeny. (8/10)

Po titulní písni přichází píseň SUMMERTIME, což není nic jiného než velice povedená rychlejší rocková píseň, která se snaží naznačit, že tato deska není o country. A daří se jí to velice dobře, výborná rocková píseň obohacená o kratší kytarové sólo těsně po polovině písně. (9/10)

Třetí písní na albu je pilotní singl nové desky, píseň (YOU WANT TO) MAKE A MEMORY. Jedná se o velice povedenou baladu, s velice dobrou kytarou na pozadí a závěrečnou instrumentální pasáží, kterou okořenil Richie Sambora svým „hučením“. Závěrečná instrumentální pasáž je skoro o 30 sekund delší než singlová a trvá tedy více jak minutu! Tato balada byla dobrou volbou pro první singl, protože ukazuje Bon Jovi opět ve skvělé formě a je dobrou reklamou na toto nové album. (8/10)

WHOLE LOT OF LEAVIN´ je s mírným country vlivem, ale písni to dodává velice pěkný svěží zvuk. Celkově se píseň nese na středně rychlé vlně, ale působí velice pohodově, jako povedený mix rockové písně a mírného náznaku country. V písni je delší kytarové sólo, které napovídá, že je Richie Sambora na této desce opět ve skvělé formě. Tato píseň by měla na to stát se druhým singlem, ale to i řada následujících písní. (9/10)

WE GOT IT GOING ON byla podobně, jako píseň Lost Highway, použita o pár měsíců dříve před vlastním vydáním alba a to ve znělce na americký fotbal stanice ESPN. Jedná se o píseň s country dvojicí Big & Rich. Díky této spolupráci by se mohlo zdát, že půjde o country píseň, ale opak je pravdou. Jedná se o jednu z nejrockovějších písní na albu, s opět skvělým kytarovým sólem a použitým Talk-Boxem. (8/10)

Po této písni následuje jedna z nejlepších písní na albu ANY OTHER DAY. Je to typická velká Bon Jovi píseň, která postupně graduje díky dvěma skvělým kytarovým sólům, zejména druhému velice zdařilému v závěru písně. Tato píseň by se taktéž ve světě neztratila, kdyby byla zvolena za druhý singl této desky. (10/10)

SEAT NEXT TO YOU, to je velice jemná melodická balada. Z této skladby jsou cítit silné emoce a nikoho píseň nemůže nechat chladným. Velice dobrá kytara na pozadí v průběhu celého songu, kterou dokresluje velice pěkný text písně a druhý hlas v pozadí od Hillary Lindsay. Nejlepší balada na albu. (10/10)

Další písní je song EVERYBODY’S BROKEN, který se nese na pomalejší vlně. Píseň je opět obohacena o dobré kytarové sólo Richieho Sambory. Pokud si kdokoliv stěžoval, že v poslední době chybí kytarová sóla, na téhle desce si přijde opravdu na své. Nejsou to sóla délkou jako třeba v Dry County, ale i tak je cítit alespoň krátká sóla na každém kroku během skoro každé písně. (7/10)

Píseň TILL WE AIN´T STRANGERS ANYMORE je duet se zpěvačkou LeAnn Rimes. Je to pomalá balada a zároveň jedna z nejhlubších písní s velkým množstvím emocí, zvukově překrásný duet ve kterém nalezneme dvě delší kytarová sóla. Tak jako u některých předešlých písní je toto song s velkým potenciálem zabodovat v hitparádách. (10/10)

THE LAST NIGHT je desátou písní na albu. Velice pěkně vystavěný song s pěknou melodií a textem. Je to jedna ze středně rychlejších písní na albu. (7/10)

Jedenáctou písní je ONE STEP CLOSER. Jedná se o velice pohodovou píseň. Tato píseň působí velice svěže a dokáže chytit svoji melodií, kterou si budete hned pobrukovat. Chválení kytary na pozadí písně by bylo už jen nošením dříví do lesa. (10/10)

Novou desku uzavírá píseň I LOVE THIS TOWN a celkový tucet písní je tímto završen. Píseň se stává oslavou města Nashville a jedná se opět o namíchání melodického rocku a špetky country. Během této písně zní velice povedené sbory a skladba je víc než vhodnou tečkou za tímto počinem skupiny. Dvě naprosto skvělá kytarová sóla jsou již samozřejmostí. (9/10)

A jak tedy deska vyznívá jako celek? Kdybych měl desku žánrově zařadit, tak je to stále velice melodický rock, ale s několika country prvky. A jak jde rock a vliv country dohromady? Myslím, že v provedení co předvedli Bon Jovi, zatraceně dobře. Kdybych měl album hodnotit na deseti stupňové škále, dal bych hodnocení 9/10.

Z alba vyzařuje velice dobrá atmosféra, lehkost a jsou cítit emoce. Nejde s určitostí poznat takto dopředu při vydání alba, jaká bude reakce mezi fanoušky s odstupem času. Ale pocit, který jsem získal je, že se jedná o skvělou nahrávku. Je v ní mnoho kytarových sól Richieho Sambory, skvělý druhý hlas, výborné sbory, dobré texty, hudba a instrumentálnost všech interpretů na desce, ještě větší než byla třeba u desky This Left Feels Right. Zkrátka je toho strašně málo, co by šlo desce vytknout. Snad jen, že deska se nese na pomalejší vlně, ale u mě osobně se přesně trefili do toho, co od nich chci slyšet. Otázka je, jak toto namíchání zapůsobí na ostatní, zejména na fanoušky dychtící po rychlých vypalovačkách.

Bon Jovi dokázali i po více než 20 letech své existence, že jsou tu a mají stále co se svými texty a hudbou říci a hlavně hudebně nekrní, naopak zkouší stále nové věci a to je jen dobře. Deska mi přijde jako jedna z nejzajímavějších po vydání alba These Days. Je v ní plno instrumentálnosti a hlubokých textů. Kdo se vydá po „ztracené cestě“ společně s Bon Jovi, nebude litovat … naskočte do jejich auta a vydejte se s nimi.


datum vydání: exkluzivně 2.6.2007 v Itálii (v digitální podobě v největším online shopu na světě - itunes), 8.6.2007 v Německu, 11.6.2007 ve zbytku Evropy, 13.6.2007 v Japonsku, 19.6.2007 v USA a zbytku světa.

produkce alba: John Shanks, Dann Huff

vydavatelství: Universal Music / Mercury Nashville

první singl z alba: (You Want To) Make A Memory

obsah alba:

1) Lost Highway (4:16)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, John Shanks, produkce: John Shanks

2) Summertime (3:18)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, John Shanks, produkce: John Shanks

3) (You Want To) Make A Memory (4:36)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Desmond Child, produkce: Dann Huff

4) Whole Lot Of Leavin´ (4:17)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, John Shanks, produkce: John Shanks

5) We Got It Goin´ On (4:13)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Kenny Alphin, John Rich, produkce: Dann Huff

6) Any Other Day (4:01)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Geordie Sampson, produkce: Dann Huff

7) Seat Next To You (4:21)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Hillary Lindsay, produkce: Dann Huff

8) Everybody´s Broken (4:11)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Billy Falcon, produkce: John Shanks

9) Till We Ain’t Strangers Anymore (duet s LeAnn Rimes) (4:43)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Brett James, produkce: Dann Huff

10) The Last Night (3:33)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, John Shanks, produkce: John Shanks

11) One Step Closer (3:35)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, John Shanks, produkce: John Shanks

12) I Love This Town (4:38)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Billy Falcon, produkce: Dann Huff

japonská edice obsahuje: dvě bonusové písně:

13) Lonely (3:55)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Desmond Child, Daryl Brown, produkce: Dann Huff

14) Put The Boy Back in Cowboy (3:59)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, produkce: Dann Huff

a v limitované japonské edici i bonusové DVD s tímto obsahem: 1) Bon Jovi ve studiu při tvorbě Lost Highway v Nashvillu, 2) Bon Jovi při natáčení videoklipu (You Want To) Make A Memory, 3) videoklip (You Want To) Make A Memory, 4) živě zahraná (You Want To) Make A Memory pro Walmart

anglická a australská edice obsahuje: jedna bonusová píseň:

13) Lonely (3:55)
// text a hudba: Jon Bon Jovi, Desmond Child, Daryl Brown, produkce: Dann Huff

exkluzivní bonusy u digitálního alba na itunes: dvě živé písně z The Cannery Ballroom:

13) (You Want To) Make A Memory (4:18)

14) Lost Highway (4:14)

David Vostrý