Bon Jovi kniha: When We Were Beautiful (16.1.2010)

Na podzim loňského roku odstartovala nová etapa v historii kapely Bon Jovi. Tato etapa bude pokračovat v únoru tohoto roku zahájením nového světového turné. Samotný návrat od posledního turné odstartoval singl We Weren´t Born To Follow, jenž předskakoval nové řadové desce skupiny Bon Jovi – The Circle.

Po vydání alba následovalo vydání záznamu poslední noci v Madison Square Garden z roku 2008, které uzavřelo velice úspěšné turné Lost Highway Tour.

V dnešních dnech se již dostává na pulty obchodů a také do etheru rádii druhý singl z desky The Circle – Superman Tonight. Vraťme se ještě k desce The Circle. Ve speciální edici této desky se nacházelo bonusové DVD, které neslo název When We Were Beautiful, tak jako jedna z písní přímo na desce.

To všechno byly produkty z nové éry „The Circle“, ale ne úplně všechny. Poslední novinkou, která vyšla zároveň s novou deskou, a zde jsem se jí ještě plně nevěnoval, byla první oficiální kniha skupiny Bon Jovi - When We Were Beautiful, které se bude věnovat tento článek.

Ano, máme tu opět stejný název, jako píseň a DVD dokument. Jedná se tedy jen o doplněk k bonusovému DVD, které je právem pouze bonusem alba? Určitě ne, ta kniha je hodna názvu, tak jako fenomenální píseň When We Were Beautiful.

Kniha tedy nekopíruje dokument v pravém slova smyslu, je naprosto odlišným a samostatným stavebním kamenem „The Circle“. Kniha znázorňuje nádherné nové fotografie nejen z dokumentu, ale i za celou dobu existence kapely Bon Jovi. Převážně úplně neznámé a nepublikované fotografie.

Jedná se o intimní pohled na jednu z nejvíce populárních amerických skupin za posledních 25 let, která vytvořila řadu legendárních hitů, zažila spoustu slávy, několik nekonečných turné, ale i řadu problémů. Tomu všemu je věnována tato kniha.

Ačkoliv kniha může z přiložených ilustračních obrázků působit jako katalog fotografií, není tomu tak. Jednotlivé listy jsou plněny jedinečnými rozhovory se samotným frontmanem kapely, ale i ostatními členy. Průvodcem je autor knihy Phil Griffin, který je i autorem stejnojmenného dokumentu.

Kromě samotných otázek a odpovědí členů kapely se nachází v knize i popisy jednotlivých fotografiích, takže se i o neznámých fotografiích dozvíte jejich původ.

Tato kniha je jedinečný portrét rockové legendy po společných 25 letech, která odráží jejich minulost, ale dává i vizi do budoucnosti. Kniha obsahuje necelých 200 stran, je opravdu ohromná a těžká, veškeré texty jsou v angličtině. Kniha se stává jedním z největších klenotů ve vydaných materiálech této kapely, a kdo jí ještě nemá, může zvážit její koupi. Určitě nebude nikdo litovat.

David Vostrý