Recenze CD New Jersey

Další svůj počin uvádí na trh tahle rocková partička dva roky po veleúspěšném Slippery When Wet. Album bylo pojmenováno podle města jejich původu. Není jednoduché navázat na komerčně úspěšnou desku, a tak byla na tenhle materiál zvědava kromě samotných fanoušku i početná řada kritiků. Již samotný úvod desky je mnohem impozantnější než tomu bylo na předchozím albu.

Tvrdé kytarové rify za doprovodu bubnů, hučení členů kapely a následném prologu samotného Jona dávají tušit, že se bude jednat o desku skvostně nadupanou. Posléze je posluchač mírně schlazen přechodem do líbezně zpívaného refrénu, aby byl nakonec uzemněn nástupem Richieho kytary a Ticových bubnů. Jakmile se k tomu přidá hlas Jona, je jasné, že se jedná o hodně propracovaný a řízný song.

Takhle nějak jsem si představoval úvod alba rockové kapely. Píseň Lay Your Hands On Me je tím pravým na rozehřátí. Text o lidské soudržnosti a pomoci má mnohem hlubší význam, než se na první pohled může zdát. Následuje umně houpavá Bad Medicine. Další povedená věcička, která by se jistě mohla stát hitem živých vystoupeních včetně proslulého: „One more time!“ a opětovně zahraného refrénu.

Ani si člověk neoddechne a už se mu servíruje chytlavá Born To Be My Baby. Svižná rocková pecka jenom podtrhuje kvalitu úvodních dvou skladeb. Mírné vydechnutí se dostaví až se čtvrtou Living In Sin. Rychlejší balada o zakázané lásce patří právem k dalším skvostům tohoto alba. Odpočinek netrvá příliš dlouho, neb se na scénu dere od podlahy zahraná Blood On Blood. Nespoutaná píseň především oblíbená mezi americkou mládeží.

Závěrečná skladba první strany je postavená na tvrdosti kytar, přesto Homebound Train nestačí držet krok s předchozími songy a upadá v šedi. Jako by ta píseň snad ani na album nepatřila. Ještě, že přichází druhá strana a s ní vzletně divoká Wild Is The Wind, jak předurčuje již její název. Počáteční pobrnkávání lehce přejde v chytlavou melodii, aby pak píseň vyvrcholila grandiózním refrénem. Naprosto dotažená záležitost.

Snad ještě úžasnější je následující Stick To Your Guns, která má dokonce takové své mini intro v podobě Ride Cowboy Ride. Píseň je v každém směru dokonalá, ať již nástup elektrické kytary v úvodu, či jemně zahrané melodie na akustickou kytaru, až po skvěle zakomponované klávesy v refrénu. Jeden z vrcholů alba.

Přesto tím pravým vyvrcholením je až balada I´ll Be There For You. Už z prvních tónu musí být jasné, že se jedná o něco mimořádného. Píseň o trpkostech jenž láska někdy přináší, ač se pro ni obětujeme sebe víc, rozesmutní a vžene slzy do očí především těm, kteří byli právě opuštěni někým, koho bezmezně milovali. Píseň zazpívaná s neskutečným procítěním jenom ukazuje krásu a hloubku Jonova zpěvu.

Řada kapel se za celou svou kariéru na něco podobného ani nevzmůže. Předposlední svižně uvolněný song o životě 99 In The Shade jen zapadá do koncepce celé desky a perfektně tak dokresluje její atmosféru. Závěrečná Love For Sale je spíše jen takovým outrem a pokusem o žert. V jejím průběhu jsou slyšet různorodé komentáře členů kapely.

Závěrem lze říci, že album New Jersey úspěšně navázalo na svého předchůdce, ne-li ho předčilo. Deska o přátelství, víře a především lásce se jistě zařadí mezi klenoty tvorby 80. let. Těžko se na ní hledá slabé místo a rozhodně by neměla chybět v knihovně každého fanouška tvrdší muziky. Holt, rocková mašina jménem Bon Jovi jede prostě dál a nutno uznat, že jí to šlape parádně!

Jan Veselý