Bude se někdy opakovat Strahov 1993? (8.4.2006)

Anotace: Tento článek volně navazuje na novinkový článek s otázkou v titulu "Již brzy bude koncert Bon Jovi v ČR nebo SR?", který jsem uveřejnil zkraje tohoto roku. Tímto děkuji Honzovi, že obětoval čas pro sepsání těchto řádku do formy článku, který vám právě předkládám. V článku se dozvíte informace, jak vzdálení jsme od toho, aby k nám Bon Jovi někdy dorazili. Novinkový článek je to trošku delší, ale každopádně stojí za to si ho přečíst. Dave

O tom jak už brzy (ne)bude koncert Bon Jovi v ČR/SR a o koncertě na Strahově

V roce 2002 jsem pátral po nějakých informacích o Strahovském koncertě. V té době jsem o tom vlastně nevěděl vůbec nic. Při svém pátrání jsem narazil na jednoho člověka, hudebního fandu jako jsem já, který je ale o hodně zběhlejší a znalejší, který na tomto koncertě byl. Dále mi psal o tom jak je to s pořádáním koncertů v souvislosti se zrušeným koncertem v ČR v 1995 a o jeho dojmech z koncertu BJ v Paříži v 1996. V těchto dnech mě napadlo se ho přeptat, jak by to asi bylo s případným koncertem BJ v současnosti a zda je to podle něj reálné či ne. Myslím že jsou to velice zajímavé informace.

Občas píše nějaké články do hudebních médií. Na to že BJ nikdy neobdivoval, je zná myslím celkem dobře. Bude to trochu divný článek, protože to budou vlastně maily, které jsou odpověďmi na ty mé. Popisuje to podle paměti, takže si vše nepamatuje do detailu a podle svých vlastních zkušeností (pro rejpaly).

Tohle bude první mail (2002), ve kterém popisuje strahovský a pařížský koncert

Už je to dávno, seznam skladeb z Prahy ti neřeknu, ale je jasné, že hráli vedle osvědčených hitů i písničky z Keep the faith, což byla tehdy myslím novinka. Stál jsem hned pod pódiem, takže jsem skupině viděl velmi dobře do tváře, měl jsem perfektní zvuk a celé to bylo perfektní, byla poměrně zima, Jon měl svetr a ostatní takový dlouhý kabáty. Před písničkou Blaze of glory se Jon zeptal: "Are there any cowboys in Czechoslovakia?"

Na koncertě bylo skutečně málo lidí, na tom obrovském prostoru Strahova to bylo dost vidět. Byl jsem tam na všech ostatních velkých koncertech, tohle tam nepatřilo. Už ani nevím, kdo to pořádal, propagace byla nulová, situace v médiích byla podstatně jiná, než je dnes, byla ještě poptávka po velkých koncertech, nechápu, jak to že tam nikdo nepřišel. Od Rolling Stones, Pink Floyd (to bylo vyprodané) nebo Guns N Roses (tam bylo lidí jen o něco víc než na Bon Jovi) se to také lišilo tím, že pódium bylo před hlavní tribunou. Tzn., že ta tribuna byla za pódiem a lidi stáli na ploše, někteří až dost vzadu na těch ochozech, co ale viděli nevím. Já jsem se tehdy dostal do zákulisí proto, že jsem tehdy pracoval v jednom rádiu a měl jsem od pořadatele akreditaci, kolik stál lístek tedy nevím, myslím, že tak 400 - 500,-.

Taky jsme na to dělali v rádiu reklamu a měl jsem kontakt na jejich management, s tím jsem se spojil, ti mne odkázali na Lejster and Dickson do Londýna, což byla asi jakási další produkce, která měla na starosti s Coca Colou propagaci celého turné. Tak jsem se dostal pod záminkou rozhovoru s Billy Idolem (ten to otevíral) dovnitř. Hned mne ale chtěli vyhodit, ale potkal jsem tam securiťáka Boba Bendera, se kterým jsem se trochu znal z Brna, kde jsem ten rok pracoval v produkci koncertu Metallica. Ten mne tam tedy nechal (v r. 95 jsem ho zase potkal v Paříži, kde dělal ochranku Rolling Stones). Tak jsem se protáhl do jídelny, dal si nějaký pití a ovoce (venku byla fakt zima) a právě tam přicházeli Bon Jovi na jídlo. Tam jsem tehdy zdravil Samboru "Hi Richie !". Je to pořád slušnej kluk a sláva mu ještě nezamlžila zrak a fanoušky nepřehlíží. Odpověděl s úsměvem: "Hi", ale byli tam jejich zaměstnanci, tak jsem na sebe nemohl upozorňovat nějakým vybavováním atd. Pak jsem šel na koncert, bylo to dost dobrý. Ale žádný fotky nebo něco podobnýho nemám.

V Paříži jsem byl jako doprovod skupiny českých a slovenských novinářů na koncertě Rolling Stones. Odvážel jsem je na koncert a pak zpět do hotelu. O tom, že budou hrát Bon Jovi jsem se dozvěděl až na místě. Sledovali jsme je z VIP tribuny, která byla ale tak trochu bokem, to je možná důvod, proč jsme měli tak blbej zvuk. I když asi ne, když hráli Stones, bylo to perfektní. Opravdu, Bon Jovi hráli tak, že to vypadalo, jako kdyby je někdo imitoval. Hrozný, nemohl jsem skoro nic poznat, a to znám jejich písničky dost dobře. Potom seděli pod náma na tribuně, viděl jsem Evu Herzigovou s Ticem a ještě klávesáka. Bylo tam ale hodně lidí a taky pak byla tma, nebyl ani čas. Stones byli fantastičtí, stadion byl úplně plnej. Oba večery, hráli totiž dva dny (Bon Jovi taky).

Druhý mail (také 2002) je odpovědí na to proč se ruší koncerty (v souvislosti se zrušeným koncertem v 1995)

Ještě k tomu, jak a proč se ruší koncerty. Veškerá turné se plánují dlouho dopředu, třeba i rok. Tzn., že dnes už pořadatelé v Praze asi ví, co bude v létě nebo minimálně, co bude na jaře. Promotér turné s každým pořadatelem sjedná cenu (v dolarech), za kterou kapela do Prahy přijede a většinou si takovou cenu vyinkasuje předem (Rolling Stones požadovali milion dolarů). Někdy ne a je dohodnuto, že peníze budou zaplaceny poté, co se vybere za vstupenky. Jestliže ale není o kapelu zájem a vstupenky se neprodávají, je to i důvodem, proč se koncert ruší. Nic jiného neexistuje. Samotná kapela co koncerty nesjednává, má na to svou agenturu, která to pochopitelně dělá za peníze, které dostane od pořadatele. Zisk zůstane agentuře a zbytek jde kapele. Tedy čím víc koncertů, tím víc peněz. A nebo když jde o skutečnou superhvězdu jako je např. Madonna nebo Paul McCartney, tak ti mají koncertů málo (moc se jim jezdit nechce), ale požadují obrovské honoráře. Proto zde ani jednou nehráli, naši pořadatelé by jim nemohli ze vstupného zaplatit.

Občas se stane, že z důvodu onemocnění kapela koncert zruší, to ale může vést ke krachu pořadatelské agentury, která totiž má vybrané peníze ze vstupenek, nyní je musí vracet, ale už nacpala třeba statisíce do reklamy. To se stalo 2x s REM v roce 95, když se zastřelil Cobain o rok dříve, tzn. Nirvana, zrušení Manic Street Preachers taky v tom roce, ZZ Top v Brně před cca 2 lety atd. Pro nezájem se nekonal koncert Eurythmics, Eros Ramazzotti a pár dalších. These Days nebylo úspěšné, je možné, že o Bon Jovi zase u nás skoro nikdo nestál.

Třetí mail je o pořádání koncertu BJ v současnosti

Přečetl jsem si odpovědi těch koncertních agentur a je mi jasné, jak to je. V jedné z nich se píše o agentovi. Tím rozuměj zástupce koncertní agentury, který oslovuje dlouho dopředu všechny možné promotéry a nabízí jim koncert Bon Jovi. Kapela jako taková s tím nemá nic společného, od toho má management, který má smlouvu s agentem, který pro ně koncerty za danou cenu zajistí. Až je to dojednáno, data turné se zveřejní a jede se. Když je někde volno, lze doplnit show. Vše je spočítáno a není důvod někomu dávat slevu (jako třeba Čechoslovákům v Praze 1990, když přijeli skoro zadarmo Rolling Stones).

Bon Jovi jsou v zahraničí stále velice slavní a plní stadiony (aspoň si to myslím). U nás je to ale jinak a upřímně pochybuji, že by dokázali vyprodat T-Mobile Arénu nebo třeba Sazku. 35000 vstupenek je v pohodě v Německu, zde astronomická cifra (v Holešovicích je kapacita asi 13000 a nevím, kdy tam bylo naposledy plno), kterou si žádný pořadatel neriskne. Honorář se platí předem a vše záleží na úspěchu propagace a postavení kapely u nás, což se promítne v prodejnosti vstupenek. Bon Jovi u nás dnes bohužel osloví už jen své věrné fandy, nepřijdou na ně lidé jen tak, ze zvědavosti ( protože je to momentálně trend, že je přitáhne jen jméno, nemusí to nějak extra znát. A i když jsou BJ fajn, v Čechách jsou už mimo a nutno podtrhnout, že zde nikdy nebyli nijak slavní (svou největší slávu si ke všemu odbyli před listopadem 1989 a nás to přes železnou oponu nezasáhlo). Jejich jediný koncert tenkrát na Strahově byl komerčně neúspěšný a to čeští pořadatelé ví velmi dobře. Tím pádem je nikdo za jejich cenu zvát nebude, protože lze čekat, že by se nestalo nic, co by halu vyprodalo a prodělalo by se. Pár tisíc lidí by samozřejmě přijelo, jenže co s tím potom. Podobně dopadli Simple Minds v roce 95, David Bowie v lednu následujícího, INXS + Sheryl Crow, Aerosmith atd. atd.

Pochopitelně mé názory otiskni, jen prosím neuváděj mé jméno, nestojím o žádnou publicitu v tomto směru.

Já znám Bon Jovi cca od roku 1986, kdy mi o nich psala kámoška z Finska, která je opravdu žrala. Dodnes mám kazety Slippery When Wet a New Jersey a je to fajn, jenže jsem nikdy nezatoužil po tom je mít na CD. Myslím si, že v očích českých rockerů to byl vždy "hair pop" a nikdy zde nezapadali do neotřesitelné kategorie Kiss, Deep Purple, Led Zeppelin atd. tzn., že zde chybí ta silná fanouškovská základna, která by koncert zajistila. Starší je nikdy nebrali vážně a mladší už mají jiné idoly.

Jestli přijede Madonna, tak sleduj ceny vstupenek a jak to bude rychle vyprodáno. Je to prostě už pojem, které bude chtít každý vidět live, je jedno, co bude hrát a kolik to bude stát (skoro to samé bude s Rolling Stones - ti se prodávají už aspoň půl roku a neřeší se návštěvnost, ta prostě bude a hotovo). A od pasu bych se vsadil, že Madonnu ani Stones v rádiu moc nehrají. BJ jsou u nás jaksi zapomenutí nebo lépe řečeno, nikdy zde neměli tu pozici co jinde. Může za to pochopitelně absence jejich desek v 80. letech, klipy v TV, fotky a články v časopisech atd. Dnes se už hraje i jinak a masa požaduje to, co se masově valí z médií, BJ tam nejsou. O tom to je. Naštěstí ale nemáme zavřené hranice, tak neváhej a kup si včas lístek třeba do Vídně nebo někam, kde jsou zavedení a kde se nepochybuje o tom, že by se nevyplatili.

Poslední čtvrtý mail je o tom jak jsme tu kalkulovali s honorářem kapely a kolik by přišlo lidí, atd.

No, v tom to právě je, kdo by dal za koncert kapely, která zde nemá zvuk/tradici/masivní podporu v rádiích 1500 - 2500 Kč za lístek? Skoro nikdo. Je to prostě moc a na to u nás právě není dostatečně velké publikum.

Vem si, že nejlevnější vstupenky na Rolling Stones stojí bezmála 1000,- a v jejich případě se ale neřeší, že je znáš nebo ne, tam jdeš na pojem starý 40 let a je jaksi jedno, že v rádiu nejedou. Každý fanda rockové hudby zná jejich vyplazený jazyk a to bohatě stačí.

Bon Jovi budou mít určitě super show, ale na to u nás neseženeš lidi, kteří by zaplnili Sazku. Fakt ne. A to každý pořadatel u nás ví a jedině z toho důvodu jejich koncert pořádat nebude. Důležitá je i prodejnost jejich CD u nás a to si může Interkoncerts lehce od Universalu zjistit. A pak se rozhoduje mezi Ericem Claptonem a Bon Jovi. Výsledek znáš. Tyhle věci jsou u nás o všeobecném povědomí hudbymilovných fandů a popularitě toho kterého umělce. Bon Jovi patří dnes v ČR jen svým fandům, široká veřejnost na ně nepůjde. Nebo - šla by, ale hala by nebyla plná.

Takže takto vidí naše šance ... Za sebe musím říct, že jeho pohled chápu a sám mám velice velice podobný. Buď budou slavní = drazí, ale musí tu být kapela populární a žádaná, nebo bychom potřebovali BJ méně slavní = méně drazí, pak nás pár na to bude v pohodě stačit. Výsledek – obojí je nereálné.

Ruku na srdce, kolik lidí by z vašeho okolí šlo na Kabáty a kolik na Bon Jovi…no a kolik stojí Kabáti… Jiný příklad: Iron Maiden je pro snad každého rockera/metalistu pojem a ti taky nestojí tolik co BJ, proto nemusí být hráni v rádiu a přesto na ně lidi přijdou a bude z toho velkolepá show, to ale neplatí o BJ u nás. Není to nic definitivního, ale mělo by to přispět k pochopení této situace. Proto jsem se rozhodl to zveřejnit. Na závěr bych chtěl tomuto člověku poděkovat za ochotu a vstřícnost, se kterou se mnou o BJ bavil, protože tohle od moc lidí mimo skupinu neznám.

Honza