Recenze What About Now (11.3.2013)

A je to venku. Dnes vychází nová deska kapely Bon Jovi - What About Now. Po víkendovém poslechu alba jsem sepsal tyto řádky, které Vám dají nahlédnout na můj názor hodnotící toto nové album. Práce na samotné desce začaly v říjnu roku 2011 a na počátku roku 2012 měla kapela natočeno několik dem v čele s titulní skladbou What About Now. Úryvek písně jsme mohli v té době slyšet v pořadu stanice CBS "Person to Person", kde nechával Jon Bon Jovi nakouknout do svého soukromí, včetně svého nahrávacího studia.

Ale dost bylo úvodu, vrhněme se na obsah samotné desky What About Now ve speciální deluxe edici.

Album otevírá píseň BECAUSE WE CAN, tedy pilotní singl alba. Tato píseň si našla své místo v rádiích celkem stabilně, alespoň mně to tak přijde. Rádio neposlouchám totiž skoro vůbec, ale při náhodném poslechu různých rádií v autě narážím na Because We Can alespoň 3x - 4x do týdne. Možná náhoda, ale je to tak. Samotná píseň se nese v rychlejším tempu a má celkem dost chytlavou melodii s refrénem. To dokazuje i právě probíhající turné, kdy publikum reaguje na píseň vyloženě dobře. (8/10)

I´M WITH YOU, která následuje, je brilantním kouskem. Rockově laděná ve středním tempu a podporovaná pěkným sólem Richieho Sambory. Jona během písně ve zpěvu podporuje druhý hlas Richieho, ale ani zbytek kapely nezůstává během samotných sborů bokem. (9/10)

Třetí písní na albu je titulní WHAT ABOUT NOW, která svojí atmosférou připomíná to nejlepší z desky Lost Highway. Skladba přináší skvělý refrén s druhým hlasem Richieho Sambory, který zní společně dohromady s Jonovým úplně perfektně. Z písně je cítit pohodová atmosféra. (8/10)

PICTURES OF YOU Vám naproti předešlé písni připomene atmosféru desky The Circle. Moderní zvuk charakterizuje tuto skladbu, kapela zní opravdu čerstvě a neotřele. Kytarové sólo je opět velmi dobré, i když trošku krátké, jak jsme za poslední roky u Bon Jovi zvyklí. (9/10)

Balady k Bon Jovi neodmyslitelně patří a to dokazuje čtvrtá píseň na albu, kterou je AMEN. Akustickou kytarou doprovázená Amen zní opravdu vášnivě, tak jako vás naprosto dostanou stoupající vokály frontmana během refrénu, tak vás dostanou doprovodné smyčce. Je to jedna z nejlepších balad, kterou najdete v tvorbě kapely za poslední období. Tahle píseň se fakt povedla, působí opravdu epicky, jako například cover Hallelujah v podání této kapely. (10/10)

V duchu nového svěžího rockového zvuku kapely se nese i THAT´S WHAT THE WATER MADE ME, která je rychlou skladbou plnou energie. Jednoduchá, přímá linka bicích a basy pomalu nabírá na tempu, aby byla doprovázena mohutnými sbory kapely, úžasné doprovodné vokály Richieho Sambory pozvedávají píseň úplně do závratných výšin. Tohle jsou noví Bon Jovi! Píseň je vystavěna pro stadiony a živá verze to již na koncertech dokázala, že to tak je. (10/10)

WHAT´S LEFT OF ME začíná akustickou kytarou a nechá vás nahlédnout do časů Lost Highway, tedy s lehkým country stylem. Je to sice trošku jiné, ale atmosféru to má podobnou. Pokud máte rádi tuto desku a i třeba Bruce Springsteena, tak Vám tato píseň přesně splní to, co chcete. (7/10)

Naproti tomu ARMY OF ONE vám přináší neotřelý zážitek nového zvuku kapely. Už samotný začátek písně připomínající Lay Your Hands On Me Vám naznačí, že Vás čeká něco epického. Sice zase přímočaré, ale právě proto pro stadiony vhodné. To je to, co od Bon Jovi každý chce. Skvělé Richieho sólo a jeho ohromující druhý hlas. Perfektní sbory. Té písni nic nechybí. (10/10)

Druhou baladou desky je THICK AS THIEVES. Píseň začíná klavírem s Jonovým hlasem, který je postupně doprovázen druhým hlasem Richieho. Píseň má gradaci a dynamiku, kterou podtrhuje Richieho kytara v druhé polovině skladby. Myslím, že na koncertech by mohla dobře vyniknout akustická verze, která by této písni slušela. (7/10)

BEAUTIFUL WORLD. Chytlavé sbory, pěkná melodie písně, to je opět ten nový zmíněný styl kapely. Rychlá píseň, ze které jsem byl nadšen už při prvním poslechu desky. Zní to moderně, čerstvě a to je přesně to, co se s každou deskou snaží Bon Jovi dodržet. Tohle se povedlo. (10/10)

Třetí baladou desky je ROOM AT THE END OF THE WORD. V této písni je hodně zřetelný druhý hlas Richieho Sambory. Atmosférou Vám trošku připomene tvorbu U2, ale to není na škodu, naopak. Zní to trošku jinak, než co byste od Bon Jovi očekávali, ale špatné to rozhodně není, zvukově zajímavé. Pohodovka. (7/10)

THE FIGHTER je tečkou za novou deskou u klasického vydání. Je to další akusticky znějící pomalejší píseň s harmonickými vokály Jona a Richieho. Typická píseň pro akustickou vložku v koncertech kapely. Dobré finále alba. (7/10)

Prvním bonusem Deluxe edice je WITH THESE TWO HANDS. Ohromující začátek, připomínající některé písně kapely Coldplay, je hodně povedený. Opět moderně znějící a jedna z nej písní alba. Už jen kvůli této písni se vyplatí koupit nabušenější edici desky, protože tohle Vám zvedne náladu. Rychlá píseň, dobrá melodie. To jsou hlavní znaky songu. (10/10)

Dalšími bonusy jsou už jen sólové skladby Jona a Richieho. Jon si na desce protlačil umístění dvou písní napsaných pro film s Al Pacinem - Stand Up Guys. A to balady NOT RUNNING ANYMORE (8/10) a OLD HABITS DIE HARD (7/10). A pak Richieho EVERY ROAD LEADS HOME TO YOU (8/10). Tedy titulní singl třetí desky Richieho Sambory - Aftermath Of The Lowdown.

To je vše, co se týká obsahu mezinárodní edice alba What About Now. U americké verze jsou sólové písně nahrazeny další bonusovou skladbou kapely - INTO THE ECHO (10/10). Na americké vydání si cestu našla jen sólová NOT RUNNING ANYMORE. Naproti tomu japonská edice desky obsahuje úplně všechny zmíněné skladby a přidává bonusový DVD disk se všemi verzemi videoklipu Because We Can.

A jaký je verdikt? Tahle deska se povedla, zní moderně, mohutné sbory v téměř každé skladbě. Skvělý druhý hlas Richieho Sambory a jeho dobrá kytarová sóla. Trošku zamrzí nepřítomnost písně INTO THE ECHO v mezinárodní edici, ale rozhodně žádného fanouška kapely deska neurazí. Pokračuje ve stylu The Circle a přidává nové moderní pojetí. Hodnocení desky: 9/10. Doprovodné obrázky jsou z bookletu - tudíž jak je patrno, tak v bookletu nejsou texty písní (recenzovaná je verze z iTunes). KTF

BON JOVI - WHAT ABOUT NOW (datum vydání 11. 3. 2013) - iTunes deluxe verze

01. Because We Can (4:00)
// Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Billy Falcon

02. I'm With You (3:44)
// Jon Bon Jovi, John Shanks

03.What About Now (3:44)
// Jon Bon Jovi, John Shanks

04. Pictures Of You (3:58)
// Jon Bon Jovi, Richie Sambora, John Shanks

05. Amen (4:12)
// Jon Bon Jovi, Billy Falcon

06. That's What The Water Made Me (4:25)
// Jon Bon Jovi, Billy Falcon

07. What's Left Of Me (4:35)
// Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Billy Falcon

08. Army Of One (4:34)
// Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Desmond Child

09. Thick As Thieves (4:57)
// Jon Bon Jovi, Richie Sambora, John Shanks

10. Beautiful World (3:48)
// Jon Bon Jovi, Billy Falcon

11. Room At The End Of The World (5:02)
// Jon Bon Jovi, John Shanks

12. The Fighter (4:37)
// Jon Bon Jovi

13. With These Two Hands (3:58)
// Jon Bon Jovi, Billy Falcon

14. Not Running Anymore (4:43)
// Jon Bon Jovi

15. Old Habits Die Hard (3:32)
// Jon Bon Jovi

16. Every Road Leads Home To You (4:41)
// Richie Sambora, Luke Ebbin

David Vostrý