DVD Lost Highway: The Concert (21.12.2007)

Většina kapel na světě vydává z každého svého turné záznam živého vystoupení. Některé kapely vydávají i více koncertů a fanoušci si tak mohou připomenout vlastní zážitky z turné nebo naopak představit si, jaká atmosféra fanouška čeká, pokud koncert navštíví. Skupina Bon Jovi je známa jako stadiónová kapela, která to dokáže na pódiu roztočit, a ne nadarmo jsou jejich živé koncerty považovány za jedny z nejlepších živých show na světě.

Je až s podivem, že kapela zakládající si na živém vystupování vydala tak málo záznamů svých koncertů. V minulosti první živé DVD záznamu koncertu v roce 2000 bylo The Crush Tour. To bylo ukázkou toho, jak se dá bohatě využít tento dnes již nejpopulárnější digitální nosič.

Bohužel historie se neopakovala a z turné k deskám Bounce a Have A Nice Day již záznamy z koncertů nevyšly. Útěchou pro fanoušky mohlo být v roce 2004 vydání jednoho z nejlepších koncertů z turné These Days a to legendární Live From London. Bohužel se jednalo o původní verzi z VHS, pouze s vyčištěným obrazem a žádnými bonusy navíc.

To promo koncert, k výběrovce největších hitů v novém hávu, bylo jiné kafe. DVD nazvané This Left Feels Right: Live bylo DVD jak má být, se spoustou bonusy, skvělým obrazem a s několika zvukovými stopami. V podobném duchu se nese i nové DVD, které má jméno Lost Highway: The Concert. Jedná se v podstatě o promo koncert k nové stejnojmenné desce Lost Highway.

Na DVD, které bylo natočeno v létě 2007 v Chicagu, odezněla kompletní deska Lost Highway v živém podání a dalo by se říci, že je to skvělý doplněk nové desky. Kromě kompletní desky byla jako bonus odehrána trojice hitů a to jmenovitě písně It´s My Life, Wanted Dead Or Alive, Who Say´s You Can´t Go Home. Kompletní setlist koncertu je následující:

1. Lost Highway

2. Summertime

3. (You Want To) Make A Memory

4. Whole Lot Of Leaving

5. We Got It Goin´ On

6. Any Other Day

7. Seat Next To You

8. Everybody´s Broken

9. Till We Ain’t Strangers Anymore

10. The Last Night

11. One Step Closer

12. I Love This Town

13. It´s My Life

14. Wanted Dead Or Alive

15. Who Say´s You Can´t Go Home

A jak zní kompletní deska Lost Highway naživo? Jedním slovem - parádně. Živé provedení dodává jednotlivým písním šmrnc a vidět kapelu jak si dává záležet na odehrání každé písně v tom nejlepším provedení, je nezapomenutelný zážitek.

Vrcholem bych jednoznačně označil trojici písní One Step Closer, Summertime a především epicky provedenou Any Other Day. Během této písně se dostane na sólo a představení každého hráče na pódiu. Richieho závěrečné sólo má nezapomenutelné kouzlo a v uších vám bude stále znít melodie této písně.

Duet Till We Ain’t Strangers Anymore si s Jonem zazpívala hostující houslistka Lorenza Ponce, která obohatila svými vokály i píseň Seat Next To You.

I zbylé písně byly odehrány s velikou pohodou, včetně závěrečných bonusových hitovek. Takže výsledný dojem z 84. minutového koncertního DVD je více než kladný a to jsem ještě nezmínil bonusové materiály.

Co se týká technického zpracovaní: DVD obsahuje dvě zvukové stopy a to klasické stereo dolby digital 2.0, tak i prostorový mix dolby digital 5.1. Jedinou muškou je chybějící stopa DTS. Obraz (v normě NTSC) je v širokoúhlém formátu 16:9.

Jak bylo zmíněno výše, tak na samotném nosiči je připravena řada bonusů. Tím největším bonusem je promo koncert „Stripped: Raw And Real“, který byl uveden při vydání desky v červnu 2007 a je ho stále možno vidět i nahttp://www.strippedmusic.com/arch_bonjovi.html. Jedná se o promo, kdy kapela odehraje šestero písní ve studiu bez publika. Setlist tohoto minikoncertu je:

1. (You Want To) Make A Memory

2. Lost Highway

3. Wanted Dead Or Alive

4. Who Says You Can’t Go Home

5. Whole Lot Of Leaving

6. Hallelujah

Kromě tohoto bonusu na DVD dále nalezneme rozhovory s každým členem kapely, nákresy pódia, seznam diskografie a reklamu na desku Lost Highway. U rozhovorů se členy kapely má divák možnost volit i titulky a to konkrétně mezi angličtinou, francouzštinou, němčinou, španělštinou a portugalštinou. Jak je zvykem, tak podpora češtiny/slovenštiny zase chybí.

Jak bylo dříve v krátkých novinkách anoncováno, tak DVD přichází ve dvou verzích. První je verze klasická, kde naleznete vše zmíněné a druhá je verze v podobě digipackové knížky, která navíc obsahuje zmíněný obal v podobě knížky místo plastové krabičky a osmi stránkový booklet s obrázky. Dále je vložena pětice pohlednic s tématikou Lost Highway.Tím rozdíly končí.

Původně plánované bonusové CD bylo pro Evropu zrušeno. Obsah tohoto CD měl být stejný jako hlavní bonusový materiál, tedy záznam Stripped: Raw And Real. Toto CD nakonec obsahuje nová verze alba Lost Highway: Japan Tour Edition, které vychází jako promo k japonské části turné, které bude v lednu 2008.

A jaké existují ještě verze tohoto koncertního DVD Lost Highway: The Concert? V Japonsku DVD ze zmíněného důvodu neobsahuje video Stripped: Raw And Real, disk má pouze navíc japonské titulky.

Americké vydání DVDčka rovněž neobsahuje Stripped: Raw And Real, ale jak se již malým standardem stává, tak boje mezi řetězci Target, Walmart a Best Buy zapůsobily i tentokráte.

Jeden z obchodů má exkluzivně biografii Jona Bon Joviho a druhý má exkluzivně téměř 20. minutovou zvukovou zkoušku koncertu. Na této zvukové zkoušce odezněla bez publika tato čtveřice písní:

1. Summertime

2. Seat Next To You

3. Everybody´s Broken

4. One Step Closer

Tato zkouška je syrový záznam zvukové zkoušky, který zachycuje i průpovídky členů mezi skladbami a i velice pochvalná slova Richieho Sambory k odehrané písni Everybody´s Broken. Zrovna tak pohodově zahranouOne Step Closer, při kterém si Tico Torres vykuřuje zdraví škodlivé cigarety ;-)

Pokud pod vánočním stromečkem naleznete toto DVD Lost Highway: The Concert, v jakékoliv edici, nebude zklamáni. Pokud nenaleznete, máte možnost obyčejné DVD zakoupit na tomto odkaze za 459Kč a nebo limitovánou edici v digipacku na tomto odkaze za 733Kč. Každopádně než v květnu a červnu 2008 přijede pouť Bon Jovi do Evropy, toto DVD dokáže čas kvalitně vyplnit.

David Vostrý