Návrat k energickému rock&rollu, to je The Circle (21.9.2009)

Dnešní novinkový článek je dalším v řadě překladů aktuálních rozhovorů s členy kapely Bon Jovi o nové desce The Circle. Tentokrát se slova neujal nikdo jiný, než frontman této rockové partičky z New Jersey, samotný Jon Bon Jovi. A to prostřednictvím překladu od Johnyho, za který mu opět děkuji. Tímto krátkým úvodem již předávám slovo Jonovi, aby pochválil svoji práci.

„Je to zajímavá otázka: jestli jde o pořádnou dávku motivace nebo o nějaký pocit křivdy?“ položil si Jon Bon Jovi sám sobě otázku a opravdu to stojí za zamyšlení. Dalo by se očekávat, že člověk, jehož kapela prodala více než 120 milionů nosičů a hrála před desítkami milionů fanoušků během své šestadvacetileté kariéry, bude spokojeně odpočívat na svých nezanedbatelných vavřínech. Alespoň chvíli.

Můžeme si to myslet, ale pokud budeme, tak to bude špatně. Nové album Bon Jovi, The Circle, nám pro to poskytne nevyvratitelný důkaz. The Circle - jak už název napovídá, toto album je pro Bon Jovi návrat k energickému, povznášejícímu rock’n’rollu, který byl pro kapelu nesmazatelným rysem, jenž je charakterizoval od jejich začátků. Kapela sdílí neustálé pouto, které značí a definuje jejich hudbu. Je to kruh, který zůstává nedotčený.

„Ten název alba,“ vysvětluje Jon, „má několik významů. Někdo to může vidět, že se s tímhle albem uzavírá kruh. Jiní ten kruh vidí jako nekonečný. Já to vidím tak, že je velmi těžké se dostat dovnitř a ještě těžší ven“, říká zpěvák se smíchem. Na každém z již pěti vydaných studiových alb během této dekády naleznete skladby, které představují svět kolem nás. A i když ne vždy jsou spokojeni s tím, co vidí, snaží se vidět každou sklenku poloplnou. Ať už od nového singlu We Weren’t Born To Follow k působivé When We Were Beautiful, všechno to jsou skladby chytlavé a povznášející jako vše, co kdy Jon Bon Jovi a Richie Sambora napsali.

Další důvod pro mocný zvuk The Circle je kytarista Richie Sambora, který se opět hlásí ke slovu. „Je to myšlené jako stadiónová, kytarová deska a to svědčí o tom, že je Richie zase po mém boku“, říká Jon. „Nedokážu ani říct, jak moc to znamená. Když jsme s Richiem spolu, tak jedna a jedna jsou tři.“

Takovýhle plamen hoří v srdci alba. When We Were Beautiful je název skladby a i skvělého dokumentu o Bon Jovi od Phila Griffina. Jak film, tak i píseň je atmosférická a dechberoucí. Začátek textu má v sobě nádech krize: „Tenhle svět je šílený, nebe potrhané.“ Jon Bon Jovi má tuhle skladbu jako pořádný odklon od klasického zvuku kapely. „Je to unikátní skladba,“ říká, „Napsali jsme hity, ale tohle je něco víc, něco jiného. Já nechci nic přikrášlovat. Ten text je pravdivý. Jak naše země, tak i lidé prostě stárnou a časem oškliví. Ale ta myšlenka je zkusit se vrátit zpět, kdy jsme byli krásní.“

Nové studiové album, The Circle, produkoval John Shanks, který pracoval s kapelou i na dvou předchozích albech, Lost Highway (2007) a Have A Nice Day (2005). Deskou se prolíná základní pozitivní motiv, jenž dýchá ze skladeb. Ať už je to zpochybňování vitality ve „Fast Cars“, nebo tázání se, co přinese budoucnost ve „Work For The Working Man.“ Tyto skladby jsou o vyhlídkách lidí, co hledají nový smysl v životě. V této těžké době je na každém slovu trocha pravdy.

A tak The Circle, jako to nejlepší od Bon Jovi, zmiňuje problémy, které postihují naše životy, a nabízí povzbudivé vize, jak překonat tyto překážky. Album je strhující a plné emocí, jejichž síla se nejlépe pozná na živých koncertech. A to je právě proč Bon Jovi dosáhli této úrovně - odehrát přes 2600 koncertů pro více než 34 milionů fanoušků ve více jak padesáti zemích. „Sám se tomu divím, že toto vůbec říkám, ale nemohu se dočkat, než vyrazíme na turné,“ říká Jon Bon Jovi.

převzato z Amazon.com, přeložil Jan Klapuš