GLOSA: Bude Richie Sambora opět v kapele Bon Jovi? (14.8.2015)

Richie Sambora v průběhu minuleho turné k desce What About Now nečekaně odešel z kapely Bon Jovi. Jen několik hodin před jedním z koncertů dal vědět frontmanovi kapely Jonu Bon Jovimu, že zkrátka na koncert nedorazí. "Z osobních důvodů." Jon musel narychlo řešit chybějícího kytaristu a volba padla na Phila X, který již za Richieho párkrát zaskakoval po čas jeho protialkoholní léčby. Bohužel díky časovému presu se musela kapela Bon Jovi tento koncert obejít bez kytaristy úplně. Phil X za tak krátký čas nedokázal dorazit, ale od dalších koncertů již byl s kapelou Bon Jovi.

Ani kapela, ani fanoušci netušili, jaké osobní důvody to byly. Richie si dával na čas s jakýmkoliv vyjádřením a obavy mezi fanoušky stoupaly. Opět propadl alkoholu? Něco se mu stalo v rodině? Vznikala jedna teorie za druhou. Richie stále mlčel. Až po několika týdnech ze sebe začal trousit strohé informace, že si uvědomil, jak málo se věnuje své dceři a že to je ten osobní důvod. Když toto odeznělo, spekulace o návratu pokračovaly. Richie stále mlčel. Po skončení turné k desce What About Now Richie ožil a začal se více mediálně projevovat. Například výrokem: "Na to bych se ještě podíval, že nejsem členem kapely Bon Jovi." Ten následoval po otázce novinářů, že byl z kapely vyhozen a není již členem. Jak šel čas dál, tak modifikoval své důvody do strohého sdělení, že už ho to po té dlouhé době v Bon Jovi nebaví a pochvaloval si spolupráci s muzikantkou Orianthi, která se po čase stala jeho přítelkyní. Po tomto úvodu je dobré si připomenout poslední krátké novinky o Richiem Samborovi.

Richie Sambora má stále stejný postoj k myšlence vrátit se k Bon Jovi. A to "Nikdy neříkej nikdy.". Fanoušci by ale neměli očekávat, že se to stane v dohledné době. "Nevylučuji to, protože bych to udělal pro fanoušky. Byli pro nás vždy důležití." řekl Sambora pro ABC News Radio v nedávném rozhovoru. "Nechtěl bych už ale vypadnout a dělat ty dlouhé šňury, ale ... miluji kluky, chlape, nechci se jim vůbec vyhýbat ... chlape, měli jsme jízdu. Třicet let jízdu v kuse."

Na otázku ohledně důvodů rozchodu s dlouholetým partnerem Jonem Bon Jovim před dvěma lety pouze Sambora pokrčil rameny a řekl "Potřeboval jsem změnu." a dodal, že se chtěl dostat zpět do situace, kdy byl zodpovědný za hlavní vokály, ale zopakoval, že hlavním faktorem byl vyčerpávající rozvrh kapely.

"Když jsem šli do práce, tak jsme šli do práce," vysvětluje Sambora. "a Jon a já jsme byli primární textaři v téhle kapele, takže jsem tam musel být hned od začátku ... takže hned po skončeném turné jdete do studia. A tam jste tři měsíce. Možná máš měsíc volno, pak začnete s propagací, a pak je to 16 a půl měsíce na cestách. Takto to bylo každé normální turné. Byly tam nějaké přestávky, ale ne významné, víš."

Richie Sambora v současné době pracuje na vydání prvního sólového alba po své Bon Jovi kariéře. Na novém albu spolupracuje se svojí přítelkyní a kolegyní kytaristkou - Orianthi. Naproti těmto aktivitám jsou Bon Jovi připraveni na vydání prvního alba bez Richieho Sambory - Burning Bridges. zdroj: http://ultimateclassicrock.com/

I v tomto rozhovoru tedy Richie Sambora neřekl nic nového, pouze rozšířil svoje aliby, proč není v kapele Bon Jovi. Po původních spekulacích o propadnutí znovu alkoholu až po jeho první variantu, že se chce věnovat rodině - své dceři, tu máme rozšíření varianty poslední, že nechce již dále hrát v kapele Bon Jovi. Z rozhovoru tedy vyplývá, že pokud by Bon Jovi přestali dělat masivní koncertní šňůry, tak by se do kapely vrátil? Kdy to nastane? Až budou mít Bon Jovi méně fanoušků a zbytku kapely se nebude chtít jezdit po světě po tolika místech? Kde je hranice? 20 koncertů ročně? Neskončila by v té době kapela uplně? Nebo Richie Sambora příště svoje "důvody" rozšíří o další?

Co odhadujete vy? A bylo správné, že Bon Jovi pokračovali započaté turné bez hlavního kytaristy? Bylo profesionální od Richieho Sambory nic neříc a zkrátka "nepřijít do práce" bez oznámení důvodu? Aby kapela ani fanoušci neměli strach co se mu stalo? Neměli Bon Jovi zrušit naplánovanou stovku koncertů, když se Richie z nenadání na kapelu vykašlal?

David Vostrý