10 let webu BonJovi.CZ (17.12.2009)

Jelikož je tomu již 10 let, co se věnuji stránkám o rockové skupině Bon Jovi, nadešel čas na menší zmapování historie tohoto webu. Vzhledem k tomu, že od počátku letošního roku anoncuji možnost zasílání dotazů ohledně webových stránek, mého vztahu k Bon Jovi atp., dorazilo za tuto dobu několik zajímavých dotazů.

Protože se řada otázek opakovala, snažil jsem se vybrat ty nejzajímavější. Pokud by přesto nějaká otázka nezazněla a byla důležitá, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem a věřím, že na každou otázku odpovím. Nyní tedy vzhůru na odpovědi, Vás, čtenářů BonJovi.CZ.

Jak dlouho Bon Jovi posloucháš?

Bon Jovi jsem znal celkem dlouho, už v 90. letech jsem si pouštěl audiokazetu s nahrávkami Slippery When Wet a New Jersey, kterou jsem našel mezi taťkovými kazetami. Samozřejmě až později jsem zjistil, jak se desky jmenují, v té době na nich bylo pouze napsáno fixou „Bon Jovi“ a to mi ke štěstí stačilo. Mezi fanoušky této skupiny se počítám ale až od roku 1992, od alba Keep The Faith, které mě naprosto dostalo, včetně klipů na hudební stanici MTV. Prvním originálním CDčkem se u mě stalo až album These Days v roce 1995, které jsem si koupil, aniž bych ho měl na čem přehrávat.

Kterou desku a píseň máš od Bon Jovi nejraději?

Jak jsem psal v odpovědi k předešlé otázce, kterou deskou to začalo, bude to pro mě vždycky největší srdcovka, takže album Keep The Faith. A co se týká nejoblíbenější písně, tak stále mě drží píseň Something To Believe In. Logicky tedy mezi mé oblíbené album patří i deska These Days a samozřejmě klasické nahrávky Slippery When Wet a New Jersey.

Proč jsi začal vytvářet stránky o Bon Jovi?

Se stránkami jsem začal v říjnu roku 1999. Zhruba 3-4 měsíce předtím jsem si pořídil první počítač a shodou okolností jsem se dostal poprvé k internetu na vysoké škole. Jelikož mě internet zajímal, co se tam dá najít, první věcí, co jsem hledal, byli samozřejmě naši Bon Jovi. Když jsem zjistil, že kromě oficiálních stránek existuje i řada zahraničních osobních webů, kde se o Bon Jovi píše, rozhodl jsem se, že si vytvořím i stránky své. Byly to vůbec první stránky o skupině Bon Jovi v našem jazyce. V počátcích jsem na těchto „osobních stránkách“ měl i jiné věci než Bon Jovi. Ať už to byla formule 1, seriál South Park, vlastní výtvory v podobě skinu WinAmpu, vlastních map do počítačové hry, v té době populární 3D hry – Quake III Arena, pro časopis SCORE a podobně. Na konci roku 1999 jsem ale již vyprofiloval své stránky do čistého obsahu – pouze o Bon Jovi.

Jak jsi přišel k nápadu uspořádávat srazy fanoušků skupiny Bon Jovi?

Tak předně není to úplně můj nápad. Z kraje roku 2004 mě oslovilo pár lidí, respektive s pár lidmi jsem se o tom bavil, že by bylo fajn uspořádat nějakou akci, někde se sejít, třeba na revivalu Bon Jovi a podobně. Ale nějak jsem neměl sílu něco takového podniknout a neměl jsem k tomu žádného parťáka, který by do toho se mnou šel. Tím pravým impulzem a nápadem na pravidelné víkendové srazy byla až nabídka Kristínky (MLK), s kterou jsem si v té době asi rok psal emaily, a Petíka někdy v polovině roku 2004. Hlavně díky nim došlo k tomu, že po menší domluvě jsme se rozhodli uspořádat první sraz fanoušků skupiny Bon Jovi z ČR a SR v říjnu 2004, premiérově v Bratislavě. To, jak se dokážou lidi na těchto akcích bavit, je ta pravá motivace pro další a další ročníky, včetně toho vidět kamarády a přátele, se kterými se nemám možnost osobně setkat vícekrát do roka kvůli vzdálenosti či časové zaneprázdněnosti.

Co Ti přineslo, že vytváříš stránky o Bon Jovi?

Nikdo si ani nedovede představit, co mi to vše přineslo. Bon Jovi vděčím za to, že jsem se naučil tak dobře s počítači (programování webu mimo jiné), ale zejména jim vděčím za to, že jsem díky nim poznal spoustu kamarádů a především přátel. Právě oni, ale i ostatní návštěvníci webu jsou motivací, proč něco pro druhé stále vytvářím. Ta možnost dát všem virtuální místo, kde se můžou k Bon Jovi vyjadřovat a komunikovat s ostatními, stejně naladěnými, lidmi. Je to v podstatě ta komunita lidí kolem Bon Jovi, co je na vytváření webu pro mě to nejpřínosnější.

Setkal ses někdy osobně s Bon Jovi?

No jasně, na koncertech :-) Osobně tváří v tvář jsem se s nikým z kapely nepotkal. Každopádně nejblíže jsem jim byl asi ve Vídni 2008, kdy jsem byl s přáteli pod pódiem v druhé řadě.

Který koncert Bon Jovi hodnotíš jako nejlepší, který jsi navštívil?

To se těžko posuzuje. Protože jsem byl na koncertech v různých zemích, takže každý koncert byl něčím jiný a zajímavý. Lidé z každého koutu země se liší, ať už svými reakcemi nebo živostí při koncertech. Rozhodně jsou ale okamžiky, na které nezapomenu. Ať už Richieho I´ll Be There For You v Linzi 2006, akustické Never Say Goodbye ve Stuttgartu 2006, Living In Sin a The Boys Are Back In Town z první noci v Milton Keynes 2006, promo koncert v O2 Areně v roce 2007 - pro zvuk celého koncertu, Stick To Your Guns v Amsterdamu 2008, Dry County v Bruselu 2008 … zkrátka každý koncert měl pro mě něco významného, na co nikdy nezapomenu. Ale nejlepší? Možná ten Amsterdam a Londýn.

Pojedeš na další turné Bon Jovi? Na které koncerty?

Určitě! Zažil jsem desítku koncertů, takže nejde vynechat nadcházející turné. Chtěl bych asi na 2-3 koncerty, přeci jen mám i jiné výdaje než dřív, takže se budu muset trošku uskromnit. Vše záleží na místech, které toto turné budou, ale jistě bych si nenechal utéct atmosféru zájezdu „ozzyho“ na Bon Jovi v Německu, kde je šance jít na koncert ve velké partě Čechů a Slováků, a pak možná někam dál či blíž, dle možností.

Vytváříš stránky úplně sám? To jsi vše naprogramoval? Kolik stojí takový provoz webu?

Ano, stránky jsou kompletně mým výtvorem, včetně grafického zpracování. V roce 2003 jsem web předělal do databáze MS Access ze statických stránek, za využití skriptovacího jazyka ASP. Tím, jak web narůstal co do obsahu databáze, tak jsem z kraje tohoto roku překonvertoval databázi do něčeho už pořádného, tedy MySQL. Co se týká ceny, tak není co skrývat :-) Ročně mě web včetně domény stojí asi 2 000 Kč. A pak samozřejmě čas, který se nedá ničím vynahradit, ale je to můj koníček, tak čas nepočítám :-) Co se týká obsahu, tak vždy to byla trošku má ONE MAN SHOW, těch 10 let, ale v poslední době jsem na tom hůře s časem, takže mi s „obsahem“ a „informacemi“ někdy pomáhá Evka a kolem alba The Circle mi vypomohl Johny. Občas je poprosím o nějaký překlad článku nebo mi sami zašlou podklady či článek, ze kterých čerpám. Rád jim dávám samozřejmě maximální prostor pro seberealizaci, proto namátkou ta řada překladů článků/rozhovorů kolem vydání alba The Circle od Johnyho či nezapomenutelný seriál o historii kapely Bon Jovi od Evky před 2 roky. Sám pak tyto materiály jen naformátuji do odstavců a podobně, opatřím obrázky, případně úvodním slovem. Zkrátka, aby kromě obsahu byla i odpovídající grafická forma. Tím, že mi s obsahem občas pomáhají, se myslím zvedá pestrost psaného slova na webu a já jim za toto moc děkuji, že se mnou spolupracují.

Jaké máš plány do budoucna s webem. Dočkáme se něčeho nového?

Tak ty plány jsou jasné. Mít stále web číslo 1. na českém a slovenském internetu o skupině Bon Jovi. Myslím, že díky Vám, čtenářům, se to daří dokonale. K posledním novinkám, které jsou na webu patrné, patří třeba mírná úprava titulní stránky co do výpisu článků, boxy s nejčtenějšími články, a pak drobné úpravy, jako stránkování krátkých novinek a zajímavých tipů. A samozřejmě i kompletní změnu designu, která začíná právě dnešním dnem a tímto článkem. Z novinek bych snad ještě zmínil profil na dnes nejpopulárnější společenské síti Facebook (www.facebook.com/bonjovi.cz), kde přihlášení členové mají možnost nejrychleji zjistit, co nového se na webu bonjovi.cz děje.

Tímto děkuji všem, kteří si našli čas a poslali mi během roku otázky, na které chtěli znát odpověď. Níže již jen doplňuji pár strohých statistik (stav k 16.12.2009), které by mohly přinést nějaké zajímavé zjištění. Děkuji všem za vše a budu rád, když se bude web stále líbit. Keep The Faith.

David Vostrý

Průměrná denní návštěva za poslední rok:

450 unikátních návštěv denně

TOP 7 nejčtenějších článků (135 článků celkem):

Již brzy bude koncert Bon Jovi v ČR nebo SR? (17.014 přečtení)

Lost Highway Tour za dveřmi! (15.041 přečtení)

Recenze Lost Highway (14.736 přečtení)

Sraz oficiálního FC v Londýně 13.11.2006 (14.426 přečtení)

Velká šance pro koncert Bon Jovi na Slovensku (13.230 přečtení)

Rozhovor s Jon Bon Jovim o životě, hudbě, ... (8.540 přečtení)

Nové album Bon Jovi - All That I Want (8.057 přečtení)

TOP 7 přispěvovatelů v návštěvní knize (6777 příspěvků celkem):

Dave 781

Kristínka/MLK 543

Jovinka/Jovina 464

Jolly 378

Honza Tykvart 318

Pavel (Nedved) 296

Johny 291

TOP 7 přispěvovatelů v diskusním fóru (6279 příspěvků celkem):

Dave 679

Kristínka/MLK 477

Jovinka/Jovina 302

Johny 294

Jolly 248

Honza Tykvart 225

Pavel (Nedved) 203

TOP 7 přispěvovatelů pod novinkovými články (4718 příspěvků celkem):

Dave 631

Kristinka/MLK 392

Jovinka/Jovina 346

Honza Tykvart 254

Pavel (Nedved) 217

Jolly 207

Johny 187

TOP 7 překladatelů písní (244 překladů celkem):

Johny (80 překladů)

Oukyn (36 překladů)

Jovinka/Jovina (33 překladů)

Kristínka/MLK (13 překladů)

Gabika (11 překladů)

David Skřivánek (10 překladů)

Geena (8 překladů)

2001 - nerealizovaná verze

2001

2002

2003a

český promo web k desce Bounce

2003b

2004

2004b

2005a - nerealizovaná verze

2005b - nerealizovaná verze

2005

2006a

2006b

2007

2008a

2008b

2009

2010