Recenze CD 7800° Fahrenheit

Píše se rok 1985, je duben a kapela Bon Jovi vydává své druhé album s názvem 7800° Fahrenheit. Podle výpovědi členů kapely bylo natáčení této desky velmi depresivní, za což můžou především texty, pod které se většinově podepsal Jon. Odráží se v nich napětí ve společnosti, ale především jde ve většině písní o jedno, o nepochopenou nebo zhrzené city, o lásku bez budoucnosti, o beznaději, o samotě a černých myšlenkách. Z deseti písní netvoří ani jedna vyjímku, i když každá je jiná a výjimečná.

První písní je singl In & out of love, zařazený také na best ofku Crossroad. Je to asi největší hit na desce s výrazným kytarovým sólem Richieho Sambory a co je již typické pro Bon Jovi, střídání hlasu Jona a chorálu v refrénu. Druhá píseň má název Price of love a již z toho je patrné o čem píseň pojednává. Progresivní kytary, bicí a vzdáleně teskně znící klávesy.

Trojkou v playlistu je singl Only lonely, zřejmě nejdrásavější píseň. Následuje skladba King of mountain s velmi výraznou basovou kytarou A.J.Susche. Po ní přichází na řadu Silent night. Něžná balada s vánočním podtextem.

Na cestách po světě se nechali velmi ovlivnit kulturou Japonska ve velmi rockově laděné písni Tokyo Road s půlminutovým intrem. Klasická baladicky laděná píseň Hardest part is the night je ukázkou kytarového a bubenického umění členů kapely.

V písni Always run to you zpívá Jon naprosto na doraz závratné výšky. Devítku má pecka s názvem To the fire a desku uzavírá smutná píseň Secret dreams. Smutek z lásky a porážka oslovují mladé dodnes a proto je toto album nadčasové.

Matyáš Brych