K čemu je tablet?

ipad
Posted by on 20.12.2011
 

   Jak název článku napovídá, chci se pokusit v těchto řádcích zodpovědět, k čemu vlastně ten tablet je. V posledních dvou letech je toto slovo často vyslovováno a na odborných webech se tabletům často věnují. Kde se vlastně tablet vzal? Nechci se věnovat historii tabletů. A to nejen proto, že takových článků je po internetu spousta, ale i proto, že bych chtěl spíše ukázat, jak se dá taková krabička zapojit do vašeho workflow. A nejlépe se to ukáže na příkladech.

Nic to proti notebooku neumí

   Titulek celkem vystihuje dogma, které se často zmiňuje, když se někde zmíním o tabletu. Proč by si měl někdo kupovat tablet, když už má notebook? Co tak zázračného se dá dělat s tabletem, aby to nešlo s notebookem? Jednoduchá odpověď je, že nic zvláštního. Má oblíbená reakce je konfrontační a to, co dotyčný dělá na notebooku? Čte si a píše emaily, prohlíží si fotky, upravuje je, třídí je do adresářů. Dále se dívá na filmy, poslouchá hudbu. Čte si knížky, hledá v mapách, co zrovna potřebuje. Samozřejmě čte na internetu články a přispívá svými komentáři. V neposlední řadě třeba hraje i hry.

   Myslím, že jsem popsal celkem typického uživatele počítače či notebooku. S jistotou mohu tvrdit, že se v tomto popisu může najít každý, alespoň něco pasovat bude. Ano, na toto vše jde použít vedle notebooku i tablet. Tedy úplně na to samé, co dělá s počítačem většina z nás.

   Co tablet oproti notebooku přináší, je komfort a způsob, jak tyto věci děláte. Tablet je lehký, s dlouhou výdrží a nikde nic nepřekáží. Je to zkrátka jen destička s displayem. Při ovládání si vystačíte jen s prsty svých rukou a gesty. Co byste taky potřebovali víc? Klávesnici? Hmm. Opravdu? Dá se. Bezdrátově přes bluetooth si můžete klávesnici připojit, ale to už bude tablet ztrácet svoje kouzlo. Lehkost řešení bude pryč.

Na co se tablet nehodí

   Určitě tablet nepřinese užitek člověku, který potřebuje neustále psát dlouhé texty, převádět videa, stahovat filmy, programovat. Ale kdo toto z běžných lidí dělá neustále? Ano, i já výše uvedené věci dělám, ale ta četnost? OK, dobře. Jednou za týden potřebuji něco stáhnout, pár krát do měsíce napsat nějaký dlouhý článek atd. Po pravdě, od té doby, co mám tablet, tak notebook zapínám tak 1x do týdne. Udělám zmíněné a jen co to dokončím, tak notebook vypínám a vracím se na tablet.

Proč jsem chtěl tablet

   Protože už několik let mám vlastní domácí počítačovou síť, čítající mimo jiné síťový disk s multimediálním přehrávačem k TV a zmíněný notebook, dlouho jsem toužil po nějaké vzdálené správě. Říkal jsem si, proč někdo nevymyslí něco lehkého, dotykového jako telefon, abych mohl vzdáleně ovládat počítač a případně i skrze toto zařízení pracovat, bavit se. Zní to až neuvěřitelně, když jsem jednou četl o tabletu firmy Apple, který se mi zdál přesně na takovéto věci vhodný. Téměř půl roku jsem četl všechny dostupné informace o iPadu (tablet od firmy Apple) a snil jsem, že si něco takového jednou pořídím.

   V březnu 2011 jsem byl tedy jedním z prvních nadšených zákazníků, protože jsem si pořídil druhou generaci tabletu od Applu – iPad2.

Co na tabletu dělám

   První aplikací, kterou jsem si na iPadu nainstaloval, byla aplikace TeamViewer, přes kterou jsem ovládal vzdáleně svůj notebook. Zkrátka jsem na tabletu viděl plochu svého notebooku a dělal jsem vše, co jsem potřeboval. To mě ale po pár dnech omrzelo, tak jsem začal používat nativní aplikace tabletu. Před několika odstavci jsem zmínil, co vše se dá dělat na notebooku a že to samé jde dělat na tabletu. Takže přesně v tomto našel u mě tablet své místo a nahradil z 90 procent můj notebook.

   Ať už je to čtení webu, psaní komentářů, používaní emailu, fotek, videí, poslechu hudby, tak na to vše iPad používám. Dokonce jsem se po letech vrátil i ke čtení knížek. Občas si i na pár minut zahraji nějakou hru, i když nejvíce se svými synovci, kteří jsou z dotekového ovládání her nadšeni, o pohybových senzorech a způsobu ovládání nemluvě.

   Pro přenášení souborů (dat) jsem začal využívat DropBox, SkyDrive od Microsoftu, ale i iCloud od Applu. V podstatě od té doby používám flash disky sporadicky, jedu komplet „přes vzduch“.

   Díky široké podpoře operačního systému iOS není nouze ani na specifické aplikace, ať už různé video archívy našich TV (ČT, BARRANDOV, …) nebo streamované vysílání ČT24 či internetová rádia. Skype či textové chaty (ICQ, FACEBOOK, …), to vše na tabletu můžete používat. Chcete si něco namalovat? Není problém, i takové aplikace pro iPad najdete.

   Většinu času si vystačím s aplikacemi zadarmo, které se dají snadno najít skrze App Store, ale neubránil jsem se už ani nákupu aplikace za tvrdá E-čka, zejména v nedávné době, kdy byla vydána aplikace od mých Bon Jovi. Nebo i nákupu hudby skrze iTunes. Ta lehkost. Pár kliknutí a už posloucháte, co chcete.

Má to smysl?

   Tablet v mém životě našel takové místo, že si další notebook (až současný doslouží) nepořídím. Zkrátka ho nepotřebuji a svůj čas, který věnuji internetu, hudbě atp. trávím skrze tablet. Počítač samozřejmě má v mém životě místo i nadále, ale zkrátka na ty „produktivní“ věci mi bude v budoucnu stačit nějaký nettop či malý stolní počítač. Komfort, který mi tablet přináší, mi notebook nemůže dopřát.

   Má to smysl pro někoho jiného, než jen pro mě? Těžko říct. Vše co se dá dělat na tabletu, jde dělat i na notebooku. Má smysl si pořídit nové auto? Nebo novou TV? Potřebujete nový mobil, nové oblečení? Další boty? Má smysl pořídit si speciální topinkovač, robotický vysavač? Spoustu věci člověk nepotřebuje a může dělat jinak, „po staru“. A taky přežije.

   Tablet je o zvýšení životní úrovně, krok do post PC éry. Můžete dál používat notebooky a jistě Vám dopřejí vše, co potřebujete. Ale taky můžete své oblíbené činnosti dělat na zařízení, které je k tomu ideální. Myslím, že jako doplněk ke stolnímu PC či staršímu notebooku je tablet velmi vhodný. Kdo se má tahat se svým notebookem v případě cestování? Já už neváhám, co vzít.

David

 

 

 

 

7 Responses to K čemu je tablet?

 1. Evi

  Dave, super si to popísal, práve pre „počítačových expertov“ môjho rangu. Už sa neviem dočkať :-) )) a ešte malá poznámka: prečo si na svoju maliarsku tvorbu nechal podpísať Jona ( žltá farba, ľavý horný roh ). Ale fakt, díky!

  • David

   Díky, že se článek líbí. Co se týká podpisu Jona, tak to mi podepsal on, když viděl, že jsem je nechal vydělat nákupem aplikace a spoustou jejich hudby :-)

   • Evi

    Ja som to tušila… no nič – stáva sa z Teba nejaký „tvrdý“ businessman :D

   • Sáňa

    Chtěla bych se vás zeptat..:)
    Já bych si chtěla koupit tablet.Ale prý musím mít zaplacený náký ineternet od jakýho koliv operátora:O

    • David

     Ja mam verzi iPadu bez 3G modulu, takze bez SIM karty, pouze wifi sit. Pokud mas pristup k internetu po wifi, tak nepotrebujes zadny tarif. Pokud chces mit internet v tabletu kdekoliv, tak bud si muzes internet nasdilet z telefonu a nebo pak tarif od operatora, ale musis mit verzi tabletu s 3G modulem, abys tam mohla vlozit SIM kartu.

 2. Angela

  A magazine theme would make ur blog look nicer :)

 3. lupen

  Bezvadný článek. A asi jsi mě přesvědčil o tom, koupit si tablet. :-)